Miks ja millal peaks oma kassi või kassipoega steriliseerima/kastreerima

Avaldanud Emma Milne
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Üks tavalisemaid loomaarstile esitatavaid küsimusi puudutab steriliseerimist/lastreero,ost- Samuti tekitab mõnevõrra segadust ka terminid, mistõttu tehkem kohe alguses selgeks et isasloomade puhul räägime kastreerimisest ja emasloomade puhul steriliseerimisest. Inimesed küsivad kõige sagedamini, miks peaks kassi kastreerima/steriliseerima ja kas sellest on ka mingit kasu.

Mis kasu on kassi või kassipoja steriliseerimisest/kastreerimisest

Kõigi operatsioonidega on seotud teatud risk ja seega on loomulik, et inimesed ei taha teha oma lemmikule lõikust, mis pole vajalik. Isasloomade kastreerimine tähendab mõlema munandi eemaldamist, emasloomade steriliseerimise puhul eemaldatakse munasarjad ja sõltuvalt loomaarstist mõnikord ka emakas. See tähendab, et sinu lemmik kaotab lisaks võimele järglasi saada ka suguhormoonid. Selles on aga häid külgi nii sinu kassi kui ka sinu enda jaoks.

Kassid on oma loomult individualistid, kes eelistavad elada ilma teiste kassideta, aga jooksuajal otsivad nii isased kui ka emased kassid aktiivselt võimalust paarituda. Kastreerimata isased kassid võivad muutuda inimeste ja teiste kasside suhtes agressiivseks, on väga tõenäoline, et nad hakkavad märgistama oma territooriumi ja püüavad seda laiendada. Kassid märgistavad territooriumi, pissides mööblile ja igale poole aias - loomulikult on see omanikele äärmiselt ebameeldiv.

Kuna isased kassid kipuvad kaklema, on neil suurem risk haigestuda tõsistesse haigustesse nagu kasside AIDS (FIV), samuti võivad nad suurema tõenäosusega saada haavu, mis põhjustavad sageli ebameeldivaid põletikke ja vajaduse loomaarsti poole pöörduda. Kuna kastreerimata kassid liiguvad ringi suuremal alal, on neil ka suurem oht auto alla jääda.

Ka emaste kasside steriliseerimine on kasulik. Teatud ajal on emastel kassidel igal aastal jooksuaeg, kui nad just enne tiineks ei jää. Loomaarstile helistavad sageli murelikud kassiomanikud, kes kurdavad, et nende lemmikul tunduvad olevat valud, ta väänleb põrandal ja kräunub. Aga just seda kassid teevadki, kui neil on jooksuaeg. Kassi kräunumine võib olla väga dramaatiline ja vali!

Steriliseerimine teeb sellisele käitumisele lõpu. Levinud vananaistejutu kohaselt peaks kõigil emastel kassidel olema elu jooksul vähemalt üks pesakond. See ei pea paika, pealegi ei tasu unustada, et tiinus ja poegimine on riskantne nii emale kui kassipoegadele. 

Steriliseerimine on kasulik ka emase kassi tervisele. Steriliseeritud kassil on väiksem risk risk saada piimanäärmekasvaja ja see tähendab ka väiksemat riski haigestuda püometriasse (emaka tõsine infektsioon), mis võib olla eluohtlik.

Millal kassipoega steriliseerida

Kasse tavatseti steriliseerida kuue kuu vanusena, aga see seisukoht on viimastel aastatel muutunud. Kuna enamik kasse saab suguküpseks, s.t. võib tiineks jääda, juba alates neljandast kuust, võib omanikke tabada soovimatu üllatus. Praegu soovitavad loomaarstid steriliseerida kassid nelja kuu vanustena. Soovitused võivad riigiti pisut varieeruda, seega on alati hea mõte arutada asja oma loomarstiga ja järgida tema soovitusi. Ja ära unusta, et kassi steriliseerida/kastreerida pole kunagi liiga hilja, nii et kui sa pole seda teinud, on sulveel aega.

Pärast protseduuri võib aeglustuda kassi ainevahetus, mistõttu nad võivad hakata kaalus juurde võtma. Küsi loomaarstilt, kas kass vajab selle vältimiseks pärast operatsiooni teistsugust toitu. Kui sinu kass on alles kasvueas, on väga oluline mitte vahetada tema toitu ima loomaarstiga nõu pidamata.

Mul on olnud aastate jooksul palju kasse ja ma ei ole kunagi kahelnud steriliseerimise/kastreerimise vajalikkuses. Olen veendunud, et kasu kaalub riskid üles nii minu kui ka minu lemmikute seisukohalt. Vähetähtis pole ka see, et maailmas on liiga palju soovimatuid lemmikuid ja kassid võivad, teadagi, saada palju järglasi. Soovimatud pesakonnad kannatavad, kui nad kodu ei leia. Kui kõik need plussid kokku liita võin nii loomaarstina kui ka soovimatu kõõrdsilmse tänavakassi Stella omanikuna tungivalt soovitada oma kass või kassipoeg steriliseerida.

Kui sa oled huvitatud, siis loe ka meie artikleid koerte steriliseerimise/kastreerimise eeliste, protseduuri võimalikult sujuva läbiviimise ja sellega kaasnevate muutuste kohta.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne sai veterinaari diplomi 1996. aastal. Ta on töötanud 12 aastat väikeloomakliinikus ja seitse aastat kliinilise toitumisnõustajana. Emma on tuntud loomakaitsja ja kirjutanud kümme raamatut lemmikloomade kohta.

 

Seotud artiklid

Seotud tooted