Kas muretsed, et steriliseerimine/kastreerimine võib sinu lemmikut muuta?

Avaldanud Emma Milne
min lugemist

Lemmikloomade steriliseerimise/kastreerimisega on seotud palju asju, mis panevad loomaomanikud muretsema. Räägitakse, et operatsioon muudab lemmikute käitumist, teeb nad paksuks, võib muudab nende karva või tekitab põiepidamatust. Kas probleem on aga ka päriselt olemas või mite.

Käitumine

Mul oli kord klient, kelle tiris mu vastuvõtule tema hiiglaslik kastreerimata bokser. Koer nuusutas mu alakeha, pissis igale poole ja käitus täiesti kontrollimatult. Küsisin omanikult, kas ta pole mõelnud koera kastreerida, mille peale ta vastas: "Ei! Me ei taha ometi, et tema iseloom muutuks!" Mismoodi võib siis käitumine muutuda?

 • Pärast steriliseerimist/kastreerimist on nii isased kui emased kassid ja koerad tõenäoliselt vähem agressiivsed.

 • Eriti isasloomad ei konda enam partneri otsingul niipalju ringi ja muutuvad kodusemaks. See tähendab väiksemat vigastuste riski ja - eriti kasside puhul - väiksemat ohtu nakatuda erinevatesse haigustesse,

 • Kastreerimata isased kassid ja koerad pissivad paljudesse kohtadesse, et oma territooriumi märgistada. See on soovimatu nii sinu enda kodus kui ka teiste inimeste juures. 

Nõustud ilmselt, et sellised muutused käitumises on igati teretulnud!

Kaalutõus ja rasvumine

Steriliseerimise/kastreerimise järgsed hormonaalsed muutused aegustavad pisut ainevahetust. See tähendab, et keha põletab vähem kaloreid ja kui sa hoolikas pole, võib sinu lemmiku kaal tõesti tõusta. AGA hea uudis on see, et muretsemiseks pole vähimatki põhjust. Siin on mõned näpunäited, kuidas kaalutõusu vältida.

 • Korrapärane kaalu kontroll. Steriliseerimine/kastreerimine viiakse tavaliselt läbi siis, kui loom on 4-6-kuune. Väga tähtis on lemmiklooma kasvueas regulaarselt kaaluda. Nii jälgid oma lemmiku arengut ja loomaarst saab kontrollida, et ta on tervislikus kaalus. Kui sa tead, et sinu lemmik on enne steriliseerimist/kastreerimist ideaalkaalus, teeb see kaalu jälgimise lihtsamaks.

 • Pea siiski silmas, et kui sinu lemmik on alles kasvueas, siis on kaalutõus pärast operatsiooni loomulik. Küsi loomaarstilt, kuidas kontrollida oma lemmiku kehaseisundi skoori (BCS) See aitab näha, kas kaalutõus on tervislik.

 • Ole valmis vajadusel toitu muutma. Lihtsalt portsjonite vähendamine võib olla ohtlik, sest sinu lemmik ei pruugi siis saada piisavalt valke, vitamiine või mineraale. Lisaks võib sinu lemmik näljane olla ja toitu kas kerjata või varastada. Palu oma loomaarstil soovitada madalama energiasisaldusega ja suuremahulisemat toitu nagu spetsiaalne steriliseeritud kasside või koerte toit. Ära tee toidus muudatusi ilma loomaarstiga konsulteerimata, sest kaevueas lemmik ei pruugi olla selleks veel piisavalt suur. 

 • Kui sa jagad päevase toidu väiksemateks portsjoniteks ja annad süüa sagedamini, on sinu lemmikul terve päev täiskõhutunne. Ideaalne on anda koerale päevas süüa 3-4 korda ja kassile 6-8 korda. Kui oled tööl, on hea kasutada automaatseid söötureid. Märgtoidus on suurem veesisaldus ja see aitab kergemini tekitada täiskõhutunnet. Proovi märgtoitu või vaata, kas sinu lemmik sööb krõbuskeid, millele on lisatud vett. Märgtoit tekitab täiskõhutunde.

Karv ja selle muutused

Mõnikord on loomaomanikud selle pärast tõsiselt mures. Tegelikult muutub karv pärast steriliseerimist/kastreerimist haruharva. Mõnel spanjelitõul võib karv muutuda pisut kohevamaks. Mõnel heledal kassil, näiteks siiami kassil, võib kasvada operatsiooni piirkonda tumedam karv. Need muutused juhtuvad väga harva, on pelgalt esteetilised ega kujuta endast sinu lemmikule mitte mingisugust ohtu. 

Põiepidamatus

Naissuguhormoonid aitavad koertel hoida põit toonuses ja töökorras. Kuna steriliseerimine kõrvaldab hormoonid, võib mõnikord tekkida koeral hiljem elus uriinipidamatus. Tavaliselt ilmneb see uriini lekkimisena magamise ajal või asendi vahetamisel. See juhtub ainult umbes 5 % emastel koertel ja kipub olema halvem suuremate, turskemate ja vanemate koerte puhul. Häda vastu on olemas häid ravimeid ja ma arvan isiklikult, et kasvajate riski vähenemine räägib siiski steriliseerimise kasuks.

Loomaarstina ja loomaomanikuna olen veendunud, et steriliseerimise/kastreerimise eelised kaaluvad need väikesed mured üles. Soovi korral võid lugeda lähemalt koerte ja kasside steriliseerimise eeliste kohta meie vastavatest artiklitest.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne sai veterinaari diplomi 1996. aastal. Ta on töötanud 12 aastat väikeloomakliinikus ja seitse aastat kliinilise toitumisnõustajana. Emma on tuntud loomakaitsja ja kirjutanud kümme raamatut lemmikloomade kohta.

 

Seotud artiklid

 • Loomatoidu säilitamise nippe

  Siin on mõned levinumad küsimused ja soovitused kõigi Hill’si kasside ja koerte kuiv- ja märgtoitude optimaalse säilitamise kohta.
 • Develop your gut instinct for pets’ digestive disorders

  Puppy, Kitten, Cat Nutrition, Dog Nutrition, Pet Dieting
 • Treat your cat for life – not just for Christmas

  Christmas is a fantastically stimulating time of year and some of that excitement might rub off on our pets. However, pet parent temptations could result in unfortunate illness or even worse; a very much unexpected trip to the vet for our furry friends.
 • Microchipping: The Facts

  The government has announced that as of April 2016, all dogs in the UK must be microchipped by law. Many owners don’t necessarily know how microchipping works though and this can lead to the system breaking down, so Hill’s has laid out the facts in one easy reference guide.

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's VET ESSENTIALS DENTAL HEALTH Mature Adult Cat kassitoit kanaga

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täpselt tasakaalustatud toitainesisaldus, mis säilitab neerude ja teiste oluliste organite tööd. Sisaldab kliiniliselt tõestatud antioksüdante, Omega-6 rasvhappeid ja vähendatud koguses fosforit.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>