Kuidas õpetada kassipoega liivakasti kasutama

$authorText
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kuidas õpetada kassipoega puhtust pidama

Kassid on loomult väga puhtad ja tõenäoliselt on kassipoeg juba oma emalt õppinud, kuidas liivakasti kasutada. Kõik, mida pead tegema, on osta piisavalt suur plastikust liivakast, milles kassipoeg saaks vabalt ringi liikuda, ja panna sellesse nii palju kassiliiva, et see kataks kasti põhja. Hea, kui saaksid kasutada sama liivakasti, mida kasutati kasvataja juures, sest sellel on kassipojale tuttav lõhn ja tekstuur.  

Näita oma kassipojale liivakasti asukoht ja pane ta sellesse pärast sööki. Tee seda alati ka siis, kui näed teda ringi nuuskimas, kükitamas või üldiselt käitumas nii, nagu oleks tal vaja asjale minna. Kassipojad otsivad tavaliselt varjatud, pimedaid ja vaikseid kohti, seega jälgi tähelepanelikult, et ta pärast söögiaega ära ei hiiliks.

Kass liivakastis

Liivakastiga seotud soovitused ja keelud

Suhtu oma kassi liivakasti nagu avalikku tualetti. Me ei tahaks käia tualetis mürarikkas ja rahvarohkes kohas, kus iga mööduja võib meid näha, ja seda ei taha ka kassid. Aseta liivakast kassi magamisasemest ja toidust eemale, võimalikult privaatsesse ja vaiksesse kohta. Paljud inimesed panevad liivakasti pesuruumi, kuid selle müra võib olla kassipoegadele või isegi täiskasvanud kassidele hirmutav ja eemale peletav.

Tühjenda liivakasti regulaarselt, sest kassipoeg ei taha seda kasutada, kui see on must. Ideaalis võiks sul olla üks liivakast rohkem, kui sul on kasse. Need peaksid asuma erinevates kohtades, et alati oleks olemas üks kasutamata ja puhas kast. Liivakaste tuleks puhastada vähemalt kord päevas Mõned desinfitseerimisvahendid ja pleegitajad on kassidele mürgised, seega on parem kasutada ainult kuuma vett ja pesuvahendit. Kui sa oled rase, lase võimalusel kellelgi teisel liivakasti puhastada või kanna kummikindaid ja pese pärast lõpetamist põhjalikult käsi. See minimeerib ohtu nakatuda toksoplasmoosi, mis on küll õnneks väga haruldane, kuid võib põhjustada tõsiseid probleeme sündimata lapsele.

Kui kassipoeg on piisavalt vana, et õue minna, võib liivakastist üldse loobuda. Võib juhtuda, et kui kass pääseb välja, ei taha ta seda enam üldse kasutada. Ära aga seda liiga rutakalt minema viska. Välismaailm on sinu kassipojale alguses hirmutav, seega jäta talle kindlasti võimalusliivakasti kasutada. Samuti on kasulik hoida liivakast alles ka selliste sündmuste puhuks nagu näiteks kolimine, kui pead oma kassi mõne nädala jooksul uue kohaga harjumiseks siseruumides hoidma.

Õnnetusi juhtub ikka

Isegi kõige targemal kassipojal juhtub aeg-ajalt õnnetusi. Mida iganes sa ka ei tee, ära teda karista. Kiida kassipoega, kui ta kasutab liivakasti, ja paku talle ehk väikest preemiat, ja peagi oled sa jälle õigel teel. Kui sa tabad kassipoja asjatamas vales kohas, püüa ta ettevaatlikult üles võtta ja enne toimingu lõpetamist liivakasti panna. Siis teeb ta asjal käimise järgse kraapimise ja kaevamise liivakastis ja see tugevdab arusaamist kohast, kuhu ta peaks asjatama minema.

Kui sinu kassil või kassipojal hakkab järsku juhtuma palju õnnetusi ja ta ei taha liivakasti kasutada, võib see olla märk tervise- või käitumuslikust probleemist - eriti kui tegemist on vanema kassiga. Kui liivakastil käimise treenimise ajal või hiljem ilmnevad ootamatult kummalised käitumisviisid, peaksid konsulteerima oma loomaarstiga.

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS