Viis levinud seedeprobleemi kassidel: Mida teha

Avaldanud
min lugemist

Seedeprobleemid on kasside puhul suhteliselt tavalised ja paljud lemmikloomaomanikud peavad neid normaalseks. Kui kass oksendab pidevalt või tal on kõht lahti, siis on aga midagi korrast ära. Võib olla on aeg muuta kassitoitu või keskkonda, aga kohe kindlasti on aeg pidada nõu loomaarstiga. Anname siinkohal näpunäiteid kõige levinumate seedeprobleemide lahendamiseks.

Punane kass istub oma liivakastis ja vaatab kaamerasse.

1. Sooleussid

Sooleparasiidid esinevad kassidel sageli - isegi toakassidel. Diagnoosimisel ja ravimisel on kõige keerulisem, tavaliselt ilmselgete sümptomiteta nakkuse avastamine. Kasside enimlevinud sooleparasiitide hulka kuuluvad konksussid, ümarussid ja paelussid.

Kassi seedetrakti tunginud sooleparasiitidest annavad märku:

  • Oksendamine
  • Kõhulahtisus
  • Ussid väljaheidetes või okses
  • Kaalulangus
  • Punnis kõht

Kassi sooleussid pole mitte ainult vastikud, vaid mõned neist võivad nakatada ka inimesi. Sooleussid esinevad eriti sageli kassipoegadel ja seetõttu tuleks neile sageli ussitõrjet teha. Aga ka täiskasvanud kassidele tuleb regulaarselt ussirohtu anda, et kaitsta neid endid kui ka pereliikmeid. Konsulteeri loomaarstiga, milline on parim skeem ussirohu andmiseks ja leia kasulikku teavet ussitõrje kohta portaalist International Cat Care.

2. Kõhukinnisus

Kõhukinnisus on teine levinud kasside seedeprobleem, mille põhjuseks on sageli vedelikupuudus, valu või toiduvalik. Harvadel juhtudel võib kõhukinnisust põhjustada idiopaatiliseks megakooloniks nimetatud seisundit, mis võib olla tingitud neuroloogilisest probleemist või käärsoole lihaste vähenenud liikumisest.

Korduv kõhukinnisus ei ole naljaasi. Loomaarst võib soovitada kassile rohkem juua anda, lisada kuivtoidule konserve ja kaalulangetamiseks rohkem liikuda. Loomaarst võib samuti soovitada kassitoidu vahetamist ja spetsiaalse seedeprobleemidega kassidele mõeldud toidu kasutamist. Kui märkad, et kass kükitab piinatult ja tulutult oma liivakastis, siis vii ta viivitamatult loomaarsti juurde.

3. Karvapallid

Karvapallid on äärmiselt tavalised, aga see ei tähenda, et kass peab neid taluma. Karvapallid tekivad, kui kass neelab alla lakkumisel lahti tulnud karvad. Karvad satuvad kassi seedetrakti ja erituvad tavaliselt koos väljaheidetega. Kui karvad jäävad makku, võivad need takerduda ja moodustada karvapalli.

Üks kord kuus tekkivat karvapalli võib pidada normaalseks, kui see juhtub aga sagedamini, tuleks pöörduda loomaarsti poole.

Kassidele, kes vajavad karvapallidest lahtisaamiseks toidu väljavahetamist, pakub Hill's laias valikus spetsiaalseid kassitoite karvapallide vastu, millest võib abi olla. Need toidud sisaldavad kindla koguse kiudaineid, mis aitavad vähendada karvapallide teket maos. Toidud on ühtlasi kontrollitud kalorsusega, mis sobib suurepäraselt, sest kliinilise kogemuse kohaselt on enamik toakasse hädas liigse kehakaaluga. Kui karvapalliprobleem jätkub, viige oma kass professionaalsesse karvahooldusesse (paluge, et talle tehtaks lõvilõikus), või pöörduge oma loomaarsti poole.

Valge haigutav sinise kaelarihmaga kass

4. Põletikuline soolehaigus ja krooniline enteropaatia

Kui kassi seedeprobleemid, nagu oksendamine, kõhukinnisus ja isutus, kestvad kolm või enam nädalat, siis võib olla tegemist kroonilise enteropaatiaga.

Krooniline enteropaatia on lihtsalt keeruline termin soolestiku krooniliste haiguste kohta. Paljudel juhtudel kaasneb kroonilise enteropaatiaga teatud tasemel soolepõletik (mida on võimalik tuvastada ainult endoskoopia käigus läbi viidud biopsia abil ). Sellepärast nimetatakse seda ka põletikuliseks soolehaiguseks.

Õnneks saab tänapäeval paljudel juhtumitel ravida kroonilist enteropaatiat toiduvalikuga ja steroididega. Endoskoopiat tehakse ainult väga tõsiste erijuhtude puhul Kroonilise enteropaatia ravimiseks on eelkõige vaja loomaarsti õiget diagnoosi ja koos loomaarstiga kassi jaoks parima lahenduse leidmine õnnestub sageli katse-eksituse meetodil. Ole kannatlik!


5. Toidutundlikkus

Tõsine toidutundlikkus on kassidel suhteliselt haruldane, ajakirja BMC Veterinary Research andmetel tekitavad seda kõige sagedamini veiseliha, kala ja kana. Kassi tõsisele toidutundlikkusele, võivad viidata seedetrakti häired (oksendamine, kõhulahtisus või gaasid), nahaprobleemid (sügelemine, punetavad laigud ja karvade väljalangemine) või mõlemad.

Kui loomaarst kahtlustab kassil toidutundlikkust, määrab ta tavaliselt 10 - 12 -nädalase toidutesti dieettoiduga. Sel perioodil peate andma oma kassile AINULT soovitatud toitu, et välistada koostisosad, mille suhtes võib ta tundlik olla. Kui kass sööb sellel ajal ka midagi muud, peate alustama otsast peale. Väga tundlikul kassil peaksid seedetrakti häired tavaliselt taanduma 2–3 nädalaga ja nahaprobleemid 8–12 nädalaga 

Kui kassil tekib ootamatu seedeprobleem, siis ära satu paanikasse.  Loomaarst aitab probleemi põhjuse välja selgitada ja soovitab, kuidas saaksid oma kassi seisundit parandada.

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten on 2002. aastal lõpetanud UC Davise veterinaarmeditsiini kooli. Ameerika Veterinaarajakirjanike Seltsi liikmele dr Woodenile kuulub väikeloomade kliinik Colorado osariigis Greeleys, lisaks jagab ta oma aega avalike esinemiste, juhtimise, klientide nõustamise ja kirjutamise vahel. Vabal ajal meeldib talle käia perega telkimas, suusatada, sukelduda ja osaleda triatlonides.

Seotud artiklid

Seotud tooted