Viis levinud seedeprobleemi kassidel: Mida teha

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Seedeprobleemid on kasside puhul suhteliselt tavalised ja paljud lemmikloomaomanikud peavad neid normaalseks. Kui aga kassil on jätkuvalt paha olla või tema väljaheited on pehmed ja vesised, võib tema kõhus midagi valesti olla. Võib olla on aeg muuta kassitoitu või keskkonda, aga kohe kindlasti on aeg pidada nõu loomaarstiga. Anname siinkohal näpunäiteid kõige levinumate seedeprobleemide lahendamiseks.

  • Äge gastroenteriit. See on kassidel kõige tavalisem kõhuhädade põhjus. Haigusest annab tavaliselt märku oootamatult alanud okendamine ja kõhulahtisus. Põhjuseid võib olla palju, alates millegi mittemaitsva söömisest (näiteks armastavad paljud kassid süüa pool hiirt ja jätta meile teise poole avastamisrõõm!), parasiidid, viirused või karvapallid, kui loetleda vaid mõnda.
  • Krooniline enteropaatia või põletikuline soolehaigus. Erinevalt eespool kirjeldatud järsust haigestumisest, ilmnevad kroonilise enteropaatia sümptomid aeglasemalt ja kestavad kaua. Tavalisteks tunnusteks on kõhulahtisus ja kaalu langemine. Ka neid võivad põhjustada erinevad asjad, näiteks toidu kõrvaltoimed, immuunreaktsioonid ja geneetika.
  • Koliit. Käärsool on osa jämesoolest ja kui see muutub põletikuliseks, nimetatakse haigust koliidiks. Haiguse tunnused on väga iseloomulikud ja paljudel kassidel ühesugused –tundub, nagu tahaksid nad kiiresti kakada, neil on roojamisel raskusi ja nad punnitavad tihti väga väikese tulemusega, lisaks võib väljaheites esineda verd või lima.  
  • Punane kass istub oma liivakastis ja vaatab kaamerasse.

  • Kõhukinnisus. Kassidel, kellel on kõht kinni, on nagu inimestelgi raskusi toidu väljutamisega ja nad käivad oma kastil või tualetis märksa harvemini. Kõhukinnisust põhjustavad paljud asjad. Luude, sulgede ja karvade söömine võib muuta väljaheite kõvaks ja raskesti väljutatavaks, rohke karva olemasolu, eriti pikakarvalistel kassidel, või loid soolestik tähendab ka seda, et väljaheide on kuiv ja kõva. Mõnel tõul, naiteks Siiami kassidel, on soolestiku tegevus aeglasem kui teistel. See võib tekitada seisundi, mida nimetatakse megakooloniks.
  • Toiduallergia. Kass võib teatud toitudele halvasti reageerida mitmel põhjusel, koos nimetatakse seda toidutalumatuseks. Tõeline allergia esineb harvem, kui me arvame, ja seda kipuvad tekitama valgud sellistes toiduainetes nagu kana, kala ja piim. Toiduallergia võib tekitada oksendamist ja kõhulahtisust ning samuti nahaprobleeme nagu sügelemine ja liigne karva ajamine.

Valge haigutav sinise kaelarihmaga kass

Kui kassil tekib ootamatu seedeprobleem, siis ära satu paanikasse. Loomaarst aitab probleemi põhjuse välja selgitada ja soovitab, kuidas saaksid oma kassi seisundit parandada.

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten on 2002. aastal lõpetanud UC Davise veterinaarmeditsiini kooli. Ameerika Veterinaarajakirjanike Seltsi liikmele dr Woodenile kuulub väikeloomade kliinik Colorado osariigis Greeleys, lisaks jagab ta oma aega avalike esinemiste, juhtimise, klientide nõustamise ja kirjutamise vahel. Vabal ajal meeldib talle käia perega telkimas, suusatada, sukelduda ja osaleda triatlonides.

Seotud artiklid

Seotud tooted