Kas kassidel on instinkt oma omanikke kaitsta?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koerte meeletu pühendumine oma pererahvale on hästi teada, aga kas on olemas ka tugeva kaitseinstinktiga kasse? Loe lähemalt, kas ka kass tunneb oma omaniku suhtes tungi asuda kaitsele ja kuidas ta võib seda väljendada.

Kas kassid on kaitsvad?

Levinud stereotüübi kohaselt peetakse kasse omapäiseteks ja tõrjuvateks isegi inimeste suhtes, kes neid kõige rohkem armastavad, kuid kassil võib oma pererahva suhtes olla sama tugev kaitseinstinkt nagu koertel. Lihtsalt öeldes armastavad kassid oma perekonda sama palju, nagu pere armastab neid. 2011. aastal avaldatud murrangulises uuringus tõestasid teadlased esimest korda, et kassi ja inimese vaheline side on sama tugev kui inimestevaheline side.

Sa ei pruugi aru saada, kui tähelepanelikult sinu kass jälgib, kus sa oled ja mida teed ning selleks kasutavad nad pereliikmete kaitseks oma üliteravat kuulmis- ja haistmismeelt. BBC näitab kasse, kes on avastanud oma omanike kasvaja või südamehaiguse, hoiatanud neid südamerabanduse eest, kaitsnud pere noorimaid liikmeid tagakiusamise eest ja isegi teeninud koos inimestega kuninglikus mereväes.

Naine hoiab hellalt halli Šoti lühikarvalist kassi oma näo vastas.

Kõige sagedamini püüavad kassid oma pereliikmeid kaitsta inimeste eest, keda nad peavad ohtlikeks. Kuigi kassid on loomu poolest kiskjad, võivad inimesed tunduda mõnele kassile suure ja hirmutavana. Kassi instinkt on kaitsta enda ja sinu territooriumi.

Aga kuigi on väga armas ette kujutada, kuidas kass tormab appi ja olukorra päästab, ei mõtle ta ilmselgelt oma tegevusest samamoodi. Tuntud loomade käitumisteadlane Dr. John Bradshaw hoiatab ajakirjas National Geographic inimesi kalduvuse eest " ette kujutada, et [kasside] mõtted ja kavatsused on samasugused nagu inimestel." Kui kass püüab sind millegi (või kellegi) eest kaitsta, siis järgib ta tõenäoliselt oma instinkti.

Kuidas liigselt kaitsvat kassi ära tunda?

Mõnikord võib kassi kaitseinstinkt muutuda agressiivsuseks. Jälgi oma kassi mitteverbaalset käitumist, et kindlaks teha, mis põhjustab tema kaitsereaktsiooni.

Et aru saada, kas kass on võtnud endale ihukaitsja rolli, jälgi tema kehakeele järgmisi tunnuseid:

  • Suurenenud silmad
  • Kikkis kõrvad, mis on välja sirutatud nagu satelliitantennid
  • Kiired ja teravad sabaliigutused
  • Küürus asend
  • Paljastatud hambad ja küünised
  • Sisisemine, urisemine või kräunumine
  • Hammustamine või kriipimine

Kuidas käituda liigselt kaitsva kassiga

Kui kassil tekib kaitsereaktsioon, siis on tal hirm, mis väljendub agressioonis. Aga enne, kui sa lähed ostma oma välisuksele silti "Ettevaatust, kuri kass," riputama, proovi leida viise, kuidas kassi maha rahustada ja õpetada talle, et selline käitumine ei ole vastuvõetav.

Pea silmas, et kuigi kassi ei tohi vaenulikkuse eest kiita, pole agressiivse kassi karistamine samuti õige. Ühendkuningriigi suurim heategevuslik loomade kaitseorganisatsioon RSPCA selgitab, et kui sa riidled oma kassiga või karistad teda halva käitumise pärast, ei saa ta sellest tõenäoliselt aru. Vastupidi, see võib kassi käitumise veelgi hullemaks teha, sest ta muutub närvilisemaks ja kartlikumaks. Mida oleks siis kõige parem sellises olukorras teha? Mine eemale ja soovita ka teistel pereliikmetel seda teha.

Kas kassid on kaitsvad? Kassid reageerivad instinktiivselt, kui nad kuulevad, haistavad või tunnetavad midagi imelikku. Nende DNAs on asuda hirmu puhul kaitsesse. On tore teada, et rasketel aegadel kaitseb kass sinu seljatagust.

Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien on kirjanik, ema ja kauaaegne kassiomanik, kelle majapidamist valitsevad kaks Vene lühikarvalist kassi. Tema töid võib leida portaalides Care.com, What to Expect, ja Fit Pregnancy, kus ta kirjutab lemmikutest, rasedusest ja pereelust. Võd teda jälgida Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted