Nuumrakuline kasvaja koertel: Põhjused, välimus, ravi & palju muud

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mittetulundusliku veterinaariaettevõtte Animal Trust hinnangul on nuumrakuline kasvaja koertel kõige levinum nahavähi liik. Aga mida nuumrakuline kasvaja endast täpsemalt kujutab, millised märgid näitavad, et koeral see on ja kas seda saab ravida?

Koerte nuumrakulise kasvaja põhjused

YNoor naine kodus oma koeraga mängimas

Nuumrakud ei ole vähirakud. Animal Trusti selgituse kohaselt on need teatud tüüpi valged verelibled. Nuumrakud pärinevad luuüdist ja neid leidub üle keha erinevates kudedes, kus neil on täita mitmesuguseid ülesandeid. Nuumrakkudel on oluline roll selles, kuidas immuunsüsteem reageerib näiteks põletikele, allergeenidele ja parasiitidele ning need lagundavad isegi surnud kudesid.

Kahjuks lähevad asjad mõnikord valesti. Seni teadmata põhjustel hakkavad nuumrakud mõnikord muteeruma ja vohama, toimides vastupidiselt nende normaalsele elutsüklile, mis hoiab nende kogust kontrolli all. Rakkude kontrollimatu kasvu tulemuseks on nuumrakuline kasvaja. Nuumrakuline kasvaja võib esineda kõigil koretõugudel ja igas vanuses, kuigi Ühendkuningriigi juhtiv veterinaarne heategevusorganisatsioon PDSA märgib, et seda esineb sagedamini keskealistel koertel ja teatud tõugudel, nagu bokserid või beagle'id.

Koerte nuumrakulise kasvaja kliinilised tunnused

Animal Trust soovitab jälgida järgmisi nuumrakulise kasvaja sümptomeid:

  • Vaata, ega sinu koera kehal ei ole kuskil tihedamat moodustist. Moodustised võivad olla nahal (või selle all), koonul, suus või suguelunditel.

  • Nuumrakuline kasvaja esineb koertel üldiselt moodustisena, mis võib välja näha muhu, laigu, turse või paisena. Läbimõõt on tavaliselt 2-3 cm. 

  • Moodustis võib immitseda või veritseda ning kahjustatud piirkonna ümber võib esineda punetust, põletikku, turset, sõlmekesi või löövet. 

  • Sinu koeral võib esineda isutust, kehakaalu langust, seedetrakti häireid (nt oksendamine, kõhulahtisus) või musta/verist väljaheidet.

Kui sa oma koera paitad või kontrollid, uuri kõiki kohti, mis paistavad või tunduvad tavalisest erinevad. Pea silmas, et kasvaja võib koera kehal tunduda tihke ja tugevana, aga võib olla ka naha all liikuv, pehme ja vetruv. See võib kiiresti kasvada või püsida stabiilselt ühes suuruses, aga võib tunduda ka kahanevat, mis ei tähenda ilmtingimata, et see ei ole ohtlik, seega igal juhul on alati tark tegu pöörduda loomaarsti poole.

Koerte nuumrakulise kasvaja diagnoosimine

Loomaarstile tuleks näidata iga moodustist koera kehal sõltumata sellest, kas see on kühmuline, muhklik, kõrge, lame, lahtine, nätske, tihke, suur või väike.

On vägagi võimalik, et loomaarst peab diagnoosimiseks tegema nn nõelaspiratsiooni, et võtta moodustisest väike rakuproov. Õnneks on see kiire ja minimaalselt sekkuv protseduur ning tehakse tavaliselt esimese läbivaatuse ajal. Paraku ei pruugi proovis sisalduv rakkude hulk olla piisav ja samuti ei pruugi proov anda täielikku pilti haiguskoldest. Kuigi selle prooviga on hea alustada, võib loomaarst soovitada biopsiat, kuna see võimaldab põhjalikumalt uurida massi struktuuri. Biopsia puhul saadetakse proov uurimiseks histopatoloogia laborisse, kus seda hindab veterinaarpatoloog.

Pärast nuumrakulise kasvaja diagnoosimist võib loomaarst soovitada täiendavat diagnostikat, näiteks vereanalüüse, röntgen-, kompuutertomograafia- ja ultraheliuuringuid, et teha kindlaks, kas kasvaja on levinud teistesse kohtadesse (ehk metastaseerunud). Loomaarst võib samuti soovitada kasvaja lähedal oleva lümfisolme aspiratsiooni peene nõelaga.

Labradori retriiver lamab kodus põreandal.

Nuumrakulise kasvaja ravi

Koerte vähiravi määrab veterinaaronkoloog koos veterinaarpatoloogiga, kes vaatavad läbi diagnostiliste testide tulemused ja hindavad vähi astet ja ulatust. Nuumrakulise kasvaja arenguaste võib olla kas madal või korge, sõltuvalt sellest, kui kaugele see on arenenud ja kas see on levinud. Sõltuvalt testi tulemustest määrab patoloog asjakohase raviplaani.

Patoloog võib soovitada kasvaja eemaldamiseks operatsiooni. Operatsiooni eesmärk on eemaldada kogu vähkkude kindluse mõttes koos seda ümbritseva terve koega, et vähirakke järele ei jääks. Seda nimetatakse puhaste servadega lõikuseks. Patoloog uurib pärast operatsiooni kirurgiliselt eemaldatud kude veendumaks, et operatsioon on õnnestunud. Alati pole see siiski võimalik.

Operatsioon võib olla nuumrakulise kasvaja raviks piisav vahend, aga mõnikord on siiski vaja ka kemoteraapiat ja kiiritusravi. Animal Trust ütleb, et operatsiooni ebaõnnestumisel või kaugelearenenud juhtudel võib kasvaja suuruse vähendamiseks või selle kasvu aeglustamiseks soovitada suukaudseid ravimeid. Kasvaja põhjustatud põletikuliste mõjude vähendamiseks võidakse määrata ka steroide.

Kuigi need ravimeetodid on üldiselt väga soovitatavad, eriti vähi kaugemas staadiumis, võid igal ajal valida ka leebema lähenemisviisi. Erinevaid võimalusi soovitavad sinule nii loomaarst kui ka veterinaarpatoloog.

Nuumrakulise kasvajaga koerte oodatav eluiga

On raske ennustada kasvajasse haigestunud koera eluiga, sest see sõltub paljudest teguritest. Kui kasvaja piirdub nahaga, sellel puuduvad metastaasid ja see eemaldatakse puhaste servadega, on prognoos üsna positiivne. Kaugemale arenenud kasvajate puhul ja suus või suguorganites asuvate kasvajate puhul ei pruugi prognoos nii hea olla. 

Hea on see, et varajane diagnoosimine ja ravi parandavad enamasti kõigi nuumrakuliste kasvajate prognoosi ja seetõttu on oluline oma koera korrapäraselt uurida. Seda võib teha kas lihtsalt koera paitamise käigus teda jälgides või siis teadliku kontrollina. Kui sa leiad oma koeral mõne moodustise või kühmu, lepi koheselt kokku aeg loomaarsti juurde.

Autorist

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible is on väikeloomade veterinaar, ettevõtja, kirjanik ja esineja. Texas AM ülikooli veterinaariameditsiini kolledži ja Wake Foresti ülikooli õigusteaduskonna lõpetanud dr Schaible võitleb kirglikult progressiivsete muutuste eest veterinaartööstuses ja nõustab mitmetes selle valdkonna nõukogudes.