Kaalulangetamise eesmärk & kuidas sinu koer sind aidata saab

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ülekaal ja rasvumine on tänapäeval suureks probleemiks nii inimeste kui ka loomade seas. Arvatakse, et Euroopas on umbes 40% kassidest ja koertest ülekaalulised või rasvunud. Kiire elutempo juures kipub kaal kergesti ülespoole liikuma. Kaalulangetamiseks mõeldud toitudest võib sinu koera jaoks abi olla, aga teile mõlemale on ka liikumine tõeliselt oluline.

Kas sul on isiklik plaan kaalu langetamiseks? Kui on, siis oled ilmselt kuulnud, et kõige parem viis oma plaanist kinni pidamiseks on teha seda kellegagi koos. Sinu koer võib sobida selleks suurepäraselt, eriti siis, kui tal oleks ka endal hea pisut kaalu kaotada. Võibolla sa pole päris kindel, kuidas peaks üks terve koer välja nägema? Siit leiad kõik, mida sul on vaja teada oma koera treenimise kohta.

Märgid, mis näitavad, et koer on ülekaalus

Kui sa oled märganud, et sinu koer on viimasel ajal vähem aktiivne, võib see olla tingitud ülekaalust või energia puudumisest. Kaaluprobleemile võivad viidata ka hingeldamine, vajadus lasta kaelarihma lõdvemaks ja selge "vöökoha" kadumine ribidest tagapool. Peaksid siiski alati oma loomaarstiga arutama, milline on sinu koera jaoks tervislik kaal.. Ära usalda internetiteavet või sõpra, kes ütleb, et sinu koer paeaks kaalu kaotama.

Koera ülekaalul võib olla erinevaid põhjuseid. Seda, et koer ei taha liikuda, võivad põhjustada mitmed terviseprobleemid, näiteks südamehaigus, ütleb juhtiv loomade heategevusorganisatsioon PDSA. Pidades seda silmas, pea alati nõu oma loomaarstiga, enne kui tahad hakata koera kaalu langetama. Haigele loomale võib dieet olla ohtlik. Igal juhul tuleb kõik terviseprobleemid diagnoosida nii ruttu kui võimalik. Olenemata probleemi põhjusest on loomaarst ikkagi kõige õigem inimene, et jagada soovitusi, mida ette võtta.

Kui sinu koera kaal on tervislik või ta juba hakkab pisut trullakaks muutuma, on õige aeg tegutseda! Kui koer juba on ülekaaluline või rasvunud, võivad mõned kaasnevad terviseprobleemid olla pöördumatud, pealegi on alati lihtsam kaalutõusu ennetada, kui seda pärast langetada.

Ühendkuningriigi juhtiva loomade heategevusorganisatsiooni PDSA hinnangul on ligi pooled Suurbritannia koertest ülekaalulised, mille tõttu neid võivad tabada terviseprobleemid nagu:

  • Liigeseprobleemid
  • Hingamisprobleemid. 
  • Nahaprobleemid. 
  • Neeruhaigus.
  • Südamehaigus.
  • Diabeet
  • Lühenenud eluiga.

Hea on see, et kui sa hakkad õigeaegselt oma koeraga igapäevaselt liikuma, aitad oma sõbral elada kauem ja tervislikumalt. Ära unusta, et kuigi üks-kaks kilo ülekaalu võib tunduda tähtsusetuna, on see väikese koera jaoks sama nagu 10 kilo sinu puhul. Parem on mitte mõelda oma koera kaalust kilodes, pigem tuleks arvesse võtta tema kehaseisundi skaala. See on õigem viis koera ülekaalu hindamiseks ja võtab arvesse tõugude erinevused. Palu oma loomaarstil näidata, kuidas koera kehaseisundit hinnata.

Isegi kui sinu koer ei tundu ülekaalulisena ja on suhtelislt aktiivne, oleks hea kontrollida, kas ta on tervislikus kehakaalus enne, kui alustad koos temaga korrapärast treenimist. Võid koos oma loomaarstiga üle vaadata ka oma sõbrale antava toidu liigi, koguse ja söötmise sageduse.

Kuidas kaasata koera oma kaalulangetamise eesmärkide täitmisse

Koera kaasamine oma kaalulangetuse tegevusse võib suurendada sinu motivatsiooni saavutada oma eesmärgid. Koerasõbraliku treeningrutiini tegemiseks vajaminev lisapingutus võib samuti ajendada sind oma treeningut ette planeerima, sest pead välja mõtlema kohad ja tegevused, mis võimaldavad sul oma koeraga koos tegutseda. Ajakava järgi treenimine võib muutuda sinu elu lahutamatuks osaks ja suurendada tõenäosust, et sa sellest kinni pead. Aja jooksul õpib koer seda rutiini järgima ja annab sulle märku, kui on aeg hakata kaloreid põletama.

Koeraga koos treenimise plussid

Net Doctor ja teised tervise- ning fitnessieksperidid rõhutavad, kui kasulik on motivatsiooni säilitamiseks treenida koos partneriga, aga see kaaslane ei pea olema inimene! Koeraga koos veedetud aeg on kasulik terviklikult, mitte ainult sinu vöökohale. Patient.info kohaselt on koertel meile nii hea mõju, et nad abistavad teraapia- ja teenistuskoertena inimesi, kellel on erinevad füüsilised ja emotsionaalsed erivajadused, nagu ärevus, traumajärgne stressihäire (PTSD) ja vajadus operatsioonijärgse taastusravi järele. Ükskõik, kas sinu koer on töökoer või lihtsalt lemmik, on ta igal juhul sinu eluaegne kaaslane. Keskendumine kehakaalu langetamisele ja paremale söömisele, et saaksid olla energilisem ja tervem sõber oma koerale, võib olla tohutu isiklik motivaator.

Chihuahua jalutab koos omanikuga teerajal

Koera jaoks on jooksmine ja treenimine lihtsalt erinev viis mängida. Pikendades mänguaega, kaotate mõlemad kaloreid. Mänguaja pikendamisel on veel teinegi eelis: koera stressi vähendamine. Stress vallandab kortisooli nimelise hormooni, mis on seotud liigse kõhurasvaga, märgib University College London. Stressi vähendamine aitab takistada kaalutõusu veel enne, kui see jõuab tekkida.

Ükskõik, kas sa teed iga päev täiendava jalutuskäigu, valmistad tagaaias endale ja koerale takistusraja või osaled lihtsalt kohalikus lemmikloomade mängurühmas, igal juhul aitab rohkem kahekesi veedetud aega parandada nii sinu kui ka sinu neljajalgse sõbra tervist.

Ole tähelepanelik

Pea alati nõu oma loomaarstiga, enne kui muudad oma koera treeningrežiimi. Kui koer on halvas vormis või väga ülekaaluline, võib olla vajalik suurendada tema aktiivsust järk-järgult. Ära unusta, et koertele meeldib joosta, aga nad ei pruugi nautida kümnete ja kümnete kilomeetrite jooksmist, nagu inimesed. Koera jaoks on väga oluline vahepeal peatuda, nuuskida ja ümbrust uurida. Täiendavad jalutuskäigud koos vabalt ringi jooksmisega on palju lõbusamad. Ka jalutamine aitab väga hästi kaloreid põletada.

Mis puudutab toitumisharjumuste muutmist, siis palu loomaarstil öelda, millised tervislikud snäkid sobivad nii sinule kui ka sinu koerale. Peaksite samuti mõlemad koeraga rohkem vett jooma, et ei tekiks vadelikupuudust, eriti kui ilm on soe. Kui stress või igavus tekitab sul isu näksida, viska koerale närimismänguasi, enne kui lähed külmkapi kallale – ja vaadta, kas sinu isu püsib pärast tunnist lemmikloomaga ringi jooksmist.

Kui sa võtad endale kohustuse langetada enda ja oma koera kaalu ja parandada mõlema söömisharjumusi, võib see alguses olla pisut üle jõu käiv, kuid kui teed seda koos oma neljajalgse sübraga, peaks see olema lõbusam ja sihipärasem. Tundke koos rõõmu jalutamisest, jooksmisest ja oma eesmärkide poole liikumisest!

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger on õnnelik lemmikloomaomanik, kes jagab kodu lisaks oma karvastele sõpradele ka kahe lapse ja abikaasaga. Chrissie'le meeldib veeta aega kõigi oma pereliikmetega, kui ta just parasjagu ei õpeta, kirjuta ega blogi. 
Tema eesmärgiks on kirjutada artikleid, mis aitavad lemmikloomaomanikel elada oma lemmikutega aktiivsemat ja sisukamat elu.

 

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

Seotud artiklid

Seotud tooted