Kas koerad võivad külmetuda või grippi jääda?

Published by
min read

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

On aastaaeg, mil tatistest ninadest saavad aevastused ja kurguärritusest kange köha. Te teete, mis saate, et hoida pere, sealhulgas ka koera tervist. Äkki mõtlete, et kas koerad võivad haigeks jääda. Kui te end ise halvasti tunnete, siis põhjustab mõte, et koer võib grippi jääda, veelgi suuremat stressi. Te armastate oma lemmiklooma ja soovite tema tervist hoida, aga kas peate paranemise ajal koera endast eemale hoidma? Siin on teile kiire ülevaade sellest, kas inimeste külmetus või gripp võivad koera haigeks teha, ja mida teha, et koeral parem hakkaks.

Kas koer võib inimeselt nakkuse saada?

Atsihh! Kas te aevastate? Kas teil on nina kinni või kurk valus? Inimestel ilmnevad gripilaadsed nähud siis, kui ta puutub kokku viirusekandjatega. Lisaks aevastamisele on sümptomiteks kurguvalu, kinnine nina, vesised silmad ning liigne eritis ninas ja kurgus. Kas koer võib teilt nakkuse saada?

Meil on teile häid uudiseid: kui te olete haige ja teie koer tahab teid lakkuda ja teile kaissu tulla, siis ei pea te teda minema peletama. Teatud infektsioonid, viirused ja isegi bakterid on liigispetsiifilised, mistõttu gripp koertele külge ei hakka. Inimeste gripp mõjutab üksnes inimest. Loomadele see üle ei kandu.

Kas koer võib nakkuse saada teiselt koeralt? Paraku jah. Teie oma koerale nakkust edasi ei anna, ent teine aevastav koer võib teie looma küll haigeks teha. Paljud koerte sümptomid ongi inimeste omadega sarnased. PetMD andmetel: „Ehkki inimeste ja koerte viirusetüübid on erinevad, on sümptomid põhimõtteliselt samad. Aevastamine, köha, vesine või kinnine nina, vesised silmad.“ Koerad võivad üksteisele edasi anda mitut tüüpi viiruseid. Vaatleme kõige levinumaid koerte gripilaadseid haigusi.

Kennelköha

Äärmiselt nakkav hingamisteede haigus kennelköha hakkab külge peamiselt loomahotellis või kui koerad veedavad aega teiste koertega, näiteks koertenäitusel või koolitustel. Õnnetuseks ei pea teie loom isegi nakatunud koeraga otseselt kokku puutuma. Viirus elab esemetel, näiteks veekaussides või mänguasjadel, millele koer võib sülge jätta. Vetstreeti andmetel: „[Kennelköha] kõige tavalisemaks nähuks on tugev ja paukuv köha, mis meenutab hanede kaagutamist. Haiged koerad kipuvad öökima, nagu üritaks midagi kurgust lahti kangutada.“ Kennelköhasse nakatunud koertel avalduvad sümptomid reeglina nelja kuni kümne päeva jooksul. Ravi hõlmab kõike alates jälgimisest ja ootamisest kuni antibiootikumideni.

Black dog sleeps in dog bed and snuggles with yellow stuffed dog.Kas koer võib inimeselt gripi saada?

Inimeste gripi sümptomid sarnanevad tavalise külmetushaigusega, ent lihasvalu ja palavik osutavad tõsisemale haigusele nimega gripp. Gripiviirus levib ühelt inimeselt teisele, seepärast pange köhides ja aevastades käsi suu ette. Erinevalt külmetusest, mis kaob üsna kiirelt, kestab gripp kauem ja võib edasi areneda raskemaks haiguseks, näiteks kopsupõletikuks, ütleb Ameerika Kopsuliit.

Kui kellelgi teie majapidamises on külmetus või gripp, ei nakka see õnneks edasi koerale. Samas on olemas koertespetsiifiline gripp, millest tuleb teadlik olla.

Koerte gripp

Koerte gripp on hingamisteede infektsioon, täpselt nagu inimestelgi. Ameerika Veterinaarmeditsiini Liidu (AVMA) andmetel: „Esmakordselt teatati selle tüvest USA-s 2004. aastal ning tegu oli H3N8 A-tüve gripiviirusega. 2015. aastal puhkes Chicagos epideemia, mille põhjustas teine tüvi, H3N2.“ Koerte gripi sümptomid sarnanevad inimeste gripi omadele. Teie koeral võib tekkida pikaajaline köha, mis kestab kümnest kolmekümne päevani. Ta võib hakata aevastama, tal võib tekkida palavik, silmades või ninas võib tekkida eritis. Teie loomale kirjutatakse ilmselt välja antibiootikum või muu koerte gripi vastane ravim. Arvestage järgmisega - peate rakendama meetmeid, et ka teised teie majapidamise loomad ei haigestuks. AVMA andmetel: „Koerte gripiga koerad tuleb isoleerida, et hoida ära viiruse ülekandumist teistele koertele või H3n2 puhul ka kassidele.“

Loomaarsti visiit

Kindlasti tahate te oma koera kaitsta, täpselt nagu oma inimlapsigi. Aga kui teie koer tunneb ennast halvasti, ei pruugi te teada, kuidas tema olukorda parandada. Haige koera eest hoolitsemine meenutab haige lapse hooldamist.

Kui kahtlustate, et teie koer võib haige olla, võtke nõuannete saamiseks ühendust loomaarstiga. Loomaarst peab haige looma üle vaatama, et määrata põhjus ja alustada ravi. Üks soovitus teie loomaarstilt on kindlasti see, et koer peab saama palju puhata. Puhkus on koera paranemise võti. Sellega ilmselt probleeme ei tule, sest ta tunneb end halvasti, aga seda peavad teadma ka ka kõik leibkonnaliikmed, eriti lapsed. Koer ei taha mängida ega jalutada, enne kui ta end paremini tunneb. Õnneks ei nakka viirus koertelt inimestele ning te võite talle pakkuda armastust ja hoolt, kuni tal parem hakkab. Ehkki loom tunneb end halvasti, peab ta kindlasti palju jooma. Hoidke tema joogikauss täis ja julgustage teda jooma.

Kui teie koer veedab päeva koertehoius või ta tuleb lähiaegadel loomahotelli paigutada, siis pidage nõu loomaarsti ja majutajaga, et veenduda, kas loom on teiste loomadega kokkulaskmiseks piisavalt hea tervise juures. Te ei taha, et haige loom puutuks kokku teie terve loomaga, samuti kaitske teisi koeri, kui teie loom on haige. See tähendab ka seda, et koerapargis käimine jääb ära.

Puhkus, lõõgastus, tervislik toit, palju vett ja võib-olla ka ravimid ning teie koer on varsti taas sama mänguline nagu vanasti!

Panustaja CV

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila on loomaentusiast, kes usub sõnade võimu ja sellesse, et sõnum võib õiget publikut teavitada ja isegi muuta. Tema kirjutisi võib leida nii internetist kui ka trükituna. Jälgige teda Twitteris @ReinventingErin või tutvuge temaga http://erinollila.com.

SEOTUD ARTIKLID

SARNASED TOOTED

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »