Koerte ülekuumenemine: märgid, et teie koeral on liiga palav

Published by
Min lugemist (kui kaua võtab artikli lugemine aega)

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koerte ülekuumenemine ei ole teema, mida kergekäeliselt kõrvale jätta. Kui ilm läheb soojaks, tuleb teada, kuidas palavus koerale mõjub. Koera ülekuumenemine võib põhjustada raskeid ja isegi surmavaid seisundeid, näiteks kuumarabandus ja südameseiskumine. Et teie koer püsiks suvel ohutult jahe, siis kirjeldame siin märke tema ülekuumenemisest ja juhiseid, kuidas seda ära hoida: üks vihje, väheke vett teeb ülekuumenemise ärahoidmisel imesid.

Ülekuumenemine ja kuumarabandus

Erinevalt inimestest ei saa koerad liigset palavust välja higistada. Koeral on küll käppades paar higinääret, ent nendega ei õnnestu tal eriti kehatemperatuuri mõjutada. Selle asemel hakkab ta kiirelt suu kaudu hingama ehk lõõtsutama. Aga mõnikord lõõtsutamisest ei piisa, et ülekuumenemist vältida.

Koera ülekuumenemine tähendab, et tema kehatemperatuur tõuseb üle tavatemperatuuri. PetMD.com andmetel võib see pisut varieeruda, aga üldiselt ollakse seisukohal, et temperatuur 39 kraadi C on juba üle normi. Kui temperatuur edasi tõuseb ja jõuab 41 kraadini, siis on teie koer kuumarabanduse ohus, kus organid hakkavad välja lülituma ja ka süda võib peatuda.

Hoiatavad märgid

Õnneks ei ole koerte ülekuumenemise märke raske märgata. Esimene märk on tugev lõõtsutamine.  American Kennel Club Canine Health Foundation andmetel võib ohtlikult ülekuumenenud koer kokku vajuda ja tal võivad tekkida krambid, oksendamine või kõhulahtisus, samuti võivad ta igemed ja keel muutuda siniseks või erepunaseks. Tuvastage probleem enne, kui see nii tõsiseks muutub, sekkuge ja hoidke ära tõsine ülekuumenemine. Varased märgid on märkamatumad – koer võib lihtsalt käsklustele aeglasemalt reageerida. Kui tema nime hüüate, siis ta ei vaata teie poole, vaid longib minema. Kui teil tekib kahtlusi, siis viige koer palavast kohast ära. The Humane Society of the United States lisab, et võimaliku kuumarabanduse märkideks on ka klaasistunud pilk, liigne ilastamine, kiire pulss, pearinglus või koordinatsioonipuudus, palavik, letargia ja teadvusekaotus.

Riskifaktorid

overweight pug pantingKõik koerad on ülekuumenemise ohus, kui tingimused on vastavad, aga mõned tõud on sellele altimad kui teised. See hõlmab paksu või pika karvaga koeri, väga noori ja väga vanu koeri ja brahhütsefaalseid tõuge, kellel on lühike nina ja lapik nägu, nt shih tsu, mops, bokser ja buldog. Ülekaalulised koerad ja hingamisraskusi põhjustavate või südamehaigustega koerad on sellele iseäranis vastuvõtlikud.

Suuremas ohus on ka äärmiselt aktiivsed koerad ja töö- või jahitõud (nt karjakoerad, retriiverid ja spanjelid), iseäranis kuumematel kuudel. Ärge sundige neid tõuge liiga kõvasti tagant, hoolitsege, et nad saaksid piisavalt varjus puhata ning jooksid piisavalt.

Koera võivad ohtu seada ka keskkonnategurid. Arvestage mitte üksnes kõrge temperatuuri, vaid ka kõrge niiskustasemega, mis võib koerte kuumarabandust soodustada. Kõik koerad on ülekuumenemise ohus, kui nad ei saa piisavalt varjus olla või jahedamates siseruumides puhata. Kuuma autosse jäetud koerad on tõsises ülekuumenemise ja kuumarabanduse ohus.

Mida teha, kui koer on ülekuumenenud

Esimeste ülekuumenemise märkide puhul asuge koera viivitamatult jahutama. Vetstreet soovitab koera ülekuumenemise puhul toimida järgmiselt.

 1. Viige koer kohe jahedamasse kohta, kas siis õhukonditsioneeriga tuppa või varjulisse kohta ventilaatori alla.
 2. Kontrollige temperatuuri pärakutermomeetriga. Ülekuumenemine tähendab, et koera temperatuur on vahemikus 39 kuni 41 kraadi. Üle 41 kraadi on ta juba kuumarabanduse ohus. Kui ta on ohutsoonis, helistage loomaarstile.
 3. Kui olete mageveekogu läheduses, nt järv või lastebassein, laske tal end jahutamiseks sinna sisse kasta. Kui ei, siis jahutage teda jahedate märgade lappide või käterätikutega. Pange talle kaelale, kaenla alla ja tagumiste jalgade vahele märjad jahedad lapid, samuti võite jaheda veega õrnalt niisutada tema kõrvu ja käpapatju.
 4. Kui ta on teadvusel ja tahab juua, siis andke talle jahedat värsket vett. Ärge sundige teda jooma, see võib talle kopsu sattuda. Kui ta ei saa või ei taha juua või ei püsi vesi tal sees, siis niisutage veega ta keelt. Ärge söötke talle jääkuubikuid, selle peale võib temperatuur liiga kiirelt langeda ja see võib põhjustada šoki.
 5. Viige ta loomaarsti juurde. Kui te ei ole veel loomaarstile helistanud, siis tehke seda nüüd, et nad oleksid valmis teie saabumisel koheselt toimima.

Koerte ülekuumenemise vältimine

Loomulikult on parim ravim ennetamine. Koera ülekuumenemist saab vältida paari lihtsa ohutusmeetmega. Need hõlmavad liikumise ja õuetegevuste piiramist väga kuumadel ja niisketel päevadel, varjulist kohta ja vett, kui koer on õues, ja mingil juhul ei tohi koera kunagi pargitud autosse jätta, isegi mitte varjulisse kohta ja avatud akendega. Kui välistemperatuur on üle 20 kraadi, võib pargitud auto temperatuur mõne minutiga tõusta 49 kraadini, kuhu koera jätta oleks äärmiselt ohtlik – isegi lühikeseks ajaks.

White spaniel dog swimming in lake water.Kui teie koeral on energiat üle ja ta vajab rahu säilitamiseks liikumist, viige ta ujuma või laske tal sprinklerite all mängida, siis aga viige ta tuppa tagasi. Võite tema jahutamiseks ilma märjaks tegemata kasutada ka jahutavat kehamähist või vesti. Ja kui teie koeral on pikk või paks karv, siis kaaluge võimalust teda kuumadeks suvekuudeks pügada – aga vaadake, et karva jääks piisavalt, et nahka päikese eest kaitsta.

Kui te viite koera pikkadele jalutuskäikudele, siis on parem seda teha jahedamatel hetkedel, näiteks varahommikul või hilisõhtul – arvestage, et kuum sillutis ja asfalt võib ta käpapatju põletada. Võtke kindlasti kaasa vett ja tehke aeg-ajalt pause. Kui te koeraga jooksete, siis ärge üle pingutage. Nagu teil, on ka temal kuumaga joostes raske hüdratsiooni säilitada.

Kui teile meeldib koeraga koos jahil käia või matkata või kui ta teeb tööd, näiteks ajab karja, siis laske tal aeg-ajalt varjus puhata ning vaadake, et tal oleks juua. Võite teda aktiivsel ajal ka niisutada või kasutada jahutusvesti, ja jälgige teda hoolikalt ülekuumenemise märkide suhtes. Pidage meeles, et töökoerad kipuvad oma ülesandele keskenduma ega saa arugi, kui tuleks puhata ja end jahutada. Teie peate oma koera jälgima ja tagama, et ta tervise huvides puhkaks.

Ja ärge unustage teha koera jahutamise tagavaraplaani juhuks, kui elekter läheb ära ja õhukonditsioneer enam ei tööta. Teie võite end sellises olukorras ju hästi tunda, aga koera puhul on asi hullem, sest tema kehatemperatuur on loomulikult kõrgem. Kui kavatsete kuhugi jahedamasse kohta minna, siis võtke koer ka kaasa. Kui see pole võimalik, jätke ta hoiukodusse, kuni ilm on jahedam ja tal on ohutu koju tulla.

Relvastatuna informatsiooniga, kuidas ülekuumenemist vältida, kuidas reageerida ja kuidas seda ennetada, ootab teid ees ohutu, tore ja õnnelik suvi koos oma neljajalgse sõbraga.

Autori tutvustus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on loomaomanik ja -blogija Oklahoma osariigist Tulsast, kus ta tavaliselt kirjutab terve sületäie karvakerade valvsa pilgu all.

 

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.