Ülakaalulise kassi tavalised probleemid

Avaldanud Chrissie Klinger
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas sind paneb muretsema, et sinu kass on väga ümaraks muutunud? Inimesel on lihtne märgata kaalutõusu, kui riided kipuvad kitsaks jääma, aga lemmiku puhul on hoiatusmärkide jälgimine sinu ülesanne. Kui kassil on vaja kaalus alla võtta, järgi neid näpunäiteid.

Kuidas märgata, et kass on rasvunud

Kui sa näed oma kassi iga päev, ei ole lihtne märgata tema kaalu muutumist, eriti kui on tegemist pikemakarvalise tõuga. Sellepärast on väga oluline jälgida oma kassi kaalu terve tema elu jooksul. Kui sa märkad oma lemmiku kaalu muutumist ükskõik kummas suunas, on sul võimalik abi otsida enne, kui on liiga hilja.

Usu või ära usu, aga ka kaalu langemine võib probleemiks olla. Kaalu muutumine ükskõik kummas suunas võib olla seotud tervisliku seisundiga. Kassi kaal võib omakorda tekitada terviseprobleeme. Kui su kassil on mistahes tervisemured, pöördu kindlasti oma loomaarsti poole. Loomaarst määrab, kas kassil on vaja tervise parandamiseks kaalu kaotada ja kontrollib sinu lemmiku tervist terviklikuna, et võimalikke probleeme tuvastada.

Loidus, aktiivsuse puudumine

Ülekaalust võib anda märku see, et kass muutub loiuks ja vähem aktiivseks. Kui kass on steriliseeritud või kastreeritud, aeglustub ta ainevahetus ja see tähendab, et tema aktiivsus võib langeda ja ta vajab vähem kaloreid. Kui sa ei kohanda kassile antavate kalorite kogust, võib ta hakata kaalus juurde võtma ja rasvuda.

Kassi aktiivsustaseme hindamisel tuleb arvestada ka kassi vanust. Vanemad kassid on tavaliselt vähem aktiivsed ja võivad seetõttu vajada vähem toitu. Loomaomanikud, kes on kohandanud kassile antava toidu kogust, on mõnikord täheldanud aktiivsuse tõusu.

Kas sa annad liiga palju süüa?

Esimene samm kassi kaalu langetamiseks on kontrollida toidu kogust, mida sa kaussi paned. Vali koos oma loomaarstiga tasakaalustatud täistoit, mis sobib sinu kassi vanuse ja toitumisvajadustega. (Kassile ei tohiks anda inimese toitu!)

Sa ei tea, kui palju toitu oma kassile anda? Vaata toidupakendilt tootja soovitusi. Mõned grammid siia-sinna võivad kassile suurt mõju avaldada, seega on parem mõõta portsjon köögikaaaluga, et olla võimalikult täpne. 

Kassi päevane toidukogus tuleks võimalusel jagada 4-6 toidukorraks. See sobib kassi seedimisele kõige paremini ja annab talle terveks päevaks täiskõhutunde. Kui sa pead palju ringi liikuma, on hea kasutada taimeriga söötjat, mis võimaldab anda süüa ka siis, kui sa magad!

Aruta loomaarstiga, milline oleks sobiv toidukogus ja selle andmise sagedus. Kuigi toidupakendi juhend annab üldised juhised, on kõige parem arutada oma loomaarstiga, millist toitu ja kui suures koguses peaks sinu kass sööma, et saavutada tervislik kaal ja kuidas seda säilitada. 

Kui sul on õige toidukogus ja sobiv toitmise ajakava, on järgmiseks sammuks lisada oma kassi päevaplaani korralik (kuid meelelahutuslik) liikumine.

Aita vabaneda kaalust liikumisega

Ka lihtsalt toidu kohandamine aitab sinu kassil vältida rasvumist, aga kõige rohkem vajab ta õige toiduvaliku ja liikumise kombinatsiooni. Oma lemmikuga mängimine on parim viis tema stimuleerimiseks, liikuma panemiseks ja teievahelise sideme tugevdamiseks.

Kassid on oma loomu poolest kiskjad ja on oluline, et mäng võimaldaks neil oma instinkte järgida. Nii kassi kui ka tema omanike jaoks on lõbus mõelda välja uusi loomingulisi mänge, nagu peitus või elamisse paigutatud takistusrajad. Kui sul pole kodus lihtsaid esemeid, millega kass tahaks mängida, aitavad mõned uued mänguasjad hoida teda tegevuses ja muuta ta aktiivsemaks. Vaata siit meie mänguasju, mis aitavad sinu kassi aktiivsemaks muuta.

Alustuseks meelita oma kass mängima paar korda päevas ja mõneks minutiks korraga. Proovi järgmiste nädalate jooksul harjutada oma sõber mitme mängukorraga päevas. Kassidele meeldib loomu poolest mängida korraga ümbes viis minutit, seega on parem kasutada mitmeid lühikesi mänge ühe pika mängu asemel. 

Igasugune aktiivsuse kasv aitab ülekaalulisel kassil kõhnemaks saada ja püsida tervislikus kaalus. Õige toit ja aktiivsem elu aitavad sinu kassil nautida paremat elukvaliteeti - miski, mida soovivad oma armsatele sõpradele kõik loomaomanikud.

Sammud tervisliku kaalu säilitamiseks

Kassi tervisliku kaalu säilitamine parandab tema elu kvaliteeti, aga aitab ühtlasi ka raha kokku hoida. Ühendkuningriigi PFMA ühingu andmetelkulutavad loomaomanikud igal aastal miljoneid, võideldes rasvumisega seotud terviseprobleemide vastu. Hoolimata sellest, kas sinu kass on juba rasvunud, ilmutab märke kaalu tõusu kohta või sul on lihtsalt mure tema võimaliku paksuks muutumise pärast, igal juhul on kassi toidutarbimise ja liikumise kontroll kasulik kogu perele. 

Selleks, et kass püsiks tervislikus kaalus, jälgi pidevalt tema aktiivsuse taset, mõõda päevas antavat toidukogust ja lase loomaarstil korrapäraselt hinnata tema kaalu ja toiduvajadusi. Küsi loomaarstilt ka kassitoitu, mis on spetsiaalselt mõeldud steriliseeritud ja kastreeritud kassidele, kui oled lasknud oma kassillemmikul selle protseduuri teha. See toit aitab aeglustada ainevahetuse kiiruse langust, vähendades seega kaalutõusu ohtu.

Autorist

Chrissie Klingeri foto

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger on koolitaja, ema ja lemmikloomaomanik, kes hindab kõrgelt tervislikku ja keskkonnateadlikku eluviisi.

 

Artikli on üle vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Seotud artiklid

Seotud tooted