Mida minu koer mõtleb?

Avaldanud Erin Ollila
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas sa oled kunagi jälginud, kuidas koerad koerte pargis nägu naerul mängivad, hüplevad, sasivad üksteist käppadega, ja mõelnud sealjuures, "Mida koerad mõtlevad?" või "Kuidas koerad mõtlevad?". Võibolla oled jälginud, kuidas sinu koer igatsevalt aknast välja vaatab, mõeldes, mis mõtted ta peas liiguvad, või lobisenud temaga enne tööle minekut, olles absoluutselt kindel, et ta saab aru kõigest, mida sa ütlesid. Aga kas saab? Kas sa lihtsalt oletad, et koer mõistab sind, sest tema mitteverbaalne suhtlemine, nagu silmside, ja isegi verbaalne suhtlemine, nagu haukumine, jätavad mulje, et ta saab aru kõigest, mida sa räägid?

Huvi tundmises selle vastu, kuidas koera aju töötab, pole midagi uut. Inimesed on selle üle juurelnud sajandeid. Mõelge Jeremy Benthami tsitaadile, mis pärineb aastast , 1789, "... Küsimus pole selles, kas nad suudavad mõelda? Või selles, kas nad suudavad rääkida? Vaid, kas nad suudavad kannatada?" Iga armastav koeraomanik tahab uskuda, et tema neljajalgne sõber suudab temaga suhelda. Tegelikult usuvad paljud, et nende koerad elavad läbi väga erinevaid tundeid ja muretsevad oma lemmikute õnne ja emotsionaalse heaolu pärast. Sellepärast tahavad koeraomanikud uskuda, et koerad suhtlevad, hoolimata olemas olevast keelelisest barjäärist.

Kuigi koerad ei räägi meiega ühte keelt, on nad võimelised mõistma neid ümbritsevat maailma. Selleks, et mõista, mida koerad mõtlevad, ja mõista paremini nende suhtlemist, on oluline teada, kuidas nende aju töötab.

Kas koerad mõtlevad samuti nagu inimesed?

Emane beagle puhkamas mustal nahkdiivanil.

On arvukalt uuringuid selle kohta, kuidas inimaju keelt töötleb, aga kuidas koerad mõtlevad? Budapesti Eötvös Loránd neuroteadlased viisid läbi ajakirjas Science avaldatud uuringu, milles tehti 13 peres elava koera MRT. MRT-uuringu ajal ütlesid treenerid koerale selliseid tähendusega fraase nagu "tubli," ja tähenduseta fraase nagu "justkui," mõlemaid nii kiitva kui ka neutraalse tooniga. Tulemused näitasid, et tähendusrikkaid fraase töötles, sõltumata kasutatud intonatsioonist, aju vasak poolkera, mis on sarnane inimese aju tööle, aga tähenduseta fraase MRT ei registreerinud." See näitab, et neil sõnadel on koera jaoks tähendus," ütleb Attila Andics, neuroteadlane, kes võttis osa uurimisrühma tööst.

Uuring näitas, et koera mõistmises mängis oma osa ka intonatsioon, mida töödeldi koera paremas ajupoolkeras. Näiteks kiitval toonil öeldus sõnad aktiveerisid koera aju premeerimissüsteemi. Selle uuringu tulemused näitavad, et koera aju töötleb eraldi fraaside tähendust ja tooni, milles need esitatakse, et paremini tuvastada, mida talle konkreetselt öeldi.

Kas koertel on hea mälu?

Kui sa oled kunagi proovinud koolitada kutsikat , siis tead, et tänu pidevale harjutamisele õpib ta meeles pidama käsklusi, mida talleannad Koer õpib istuma, seisma, lamama, käppa andma, ümber keerama ja paljusid teisi toredaid trikke. Mõned koerad on isegi õppinud oma omanikele märku andma, kui neil on vaja välja ennast kergendama minna, vajutades käpaga kellale või istudes ja haukudes ukse kõrval.

Hiljuti ajakirjas Current Biology avaldatud uuringu kohaselt mäletavad koerad lisaks õpetatud trikkidele palju rohkem sinu tegevuse kohta, kui sa oskad arvata. Teadlased uurisid, kas koertel on olemas episoodiline mälu, st kas nad suudavad mäletada toimunud sündmusi, ilma et neilt eeldataks nende sündmuste kordumist / kordamist. Tulemused näitasid, et koerad suutsid teatud aja möödudes meenutada üksikuid episoode, sarnaselt inimeste kogemusele. See tähendab, et koerad mäletavad inimesi, kohti ja eriti fraase ka siis, kui nad ei saa selle eest tasu. See aitab neil paremini aru saada, kuidas inimesed nendega suhtlevad, ja inimestega tõhusamalt suhelda.

Nii et ära muretse, kui tundub, et sinu kutsikal on raske koolitust läbida. See ei tähenda, et teda ei saa koolitada. Sinu lemmik on lõppude lõpuks väga intelligentne. See võib lihtsalt tähendada, et ta on noor, tahab lõbutseda ja tema tähelepanu viivad kõrvale kõik need uskumatud uued kogemused, mida maailmal pakkuda on, nagu liblikate tagaajamine ja rihma närimine. Kui sul on koolitamisega probleeme, siis võta ühendust oma piirkonna spetsialistiga või küsi koolitusprogrammi oma loomaarstilt.

Niisiis, mida koerad mõtlevad?

Kuigi koera aju uurimine aitab mõista, kuidas koerad on võimelised suhtlusest aru saama, tahad ehk täpsemalt teada, mis sinu koera peas toimub. Kas sa tahad teada, kuidas ta tegelikult suhtub sinu omatehtud maiustesse? Jah, ta kugistas need kiiresti alla, aga see võib tähendada mida iganes. Võibolla oli ta näljane või ei tahtnud lihtsalt sinu tundeid haavata. Aga võibolla need maitsesid talle ja ta ootab kannatlikult, et sa neid juurde teeksid. Paraku ei ole võimalik selliseid hetkemõtteid täpselt hinnata. See on sinu asi, kuidas sa vihjeid dešifreerid ja oma koera mõtteid endale ette kujutad. Lõppude lõpuks on sinu koer sinu parim sõber.

Kas sa oled kunagi mõelnud, "Mida koerad mõtlevad?" Kuigi sa ei suuda täpselt teada, mida sinu koer igal ajahetkel mõtleb, saad tema isiksust ja käitumist tundma õppida ja see aitab sul mõista, mida sinu lemmik võib kogu päeva jooksul mõelda või tunda. Üksikasjade tõlgendamine jääb sinu ja sinu fantaasia ülesandeks!

Autorist

Erin Ollila

Erin Ollila usub sõnade jõusse ja sellesse, kuidas sõnum võib sihtrühma teavitada ja isegi muuta. Tema kirjutisi võib leida kõikjalt Internetist ja trükituna ning need hõlmavad intervjuusid, teiste nime all kirjutamist, blogimist ja loomingulist aimekirjandust. Erin tegeleb innukalt otsingumootorite optimeerimise ja sotsiaalmeediaga. Ta on lõpetanud Fairfieldi ülikooli magistrikraadiga loovas kirjutamises. Võta temaga ühendust Twitteris @ReinventingErin või vaata tema kohta lisateavet aadressil http://erinollila.com.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »