Väikest tõugu koerad: Mida on vaja nende kohta teada

Published by
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Väikesed koerad on vaieldamatult armsad. Kui sa aga arvad, et see on kõik, siis sa eksid! Hoolimata sellest, et väikest ja mini tõugu koerad on tillukesed, on nad läbi ja lõhki koerad, kellel on samasugused omadused nagu suurtelgi koertel, lihtsalt palju väiksemas pakendis. See ei tähenda muidugi, et väikest tõugu koertel puuduvad ainuüksi iseloomulikud omadused. Kui sa kaalud väikese koera adopteerimist, siis loe, mida on nende kohta oluline teada.

Suur valik erinevaid koeratõuge

Armas Yorkshire terjer piilumas üle naise õla

Väikestele koertele mõeldes peetakse sageli automaatselt silmas kõige tillukesemaid koeri, kes kuuluvad Ühendkuningriigi Kennel klubi mini tõugu koerte rühma, nagu Yorkshire terjer või käharakarvaline bishon.

Väikseid koeri leidub aga igas tõurühmas. Näiteks tilluke taks kuulub tegelikult Kennelklubi hagijate rühma, rotiterjerid ja Jack Russelli terjerid aga terjerite rühma.

Väikese koera valimisel on oluline silmas pidada, et tema temperamenti ja isiksust mõjutavad suurusest rohkem selle tõurühma omadused, kuhu ta kuulub. Kui paljud väikesed koerad, eriti kääbuskoerad, sobivad hästi linnaeluks, tunnevad näiteks taksid ja terjerid, kes on aretatud kahjurloomade ja teiste väikeulukite püüdmiseks, end üsna hästi ka maal või talus, kus nad saavad rakendada oma jahiinstinkte.

Tuleks arvestada, et nagu suuredki koerad, erinevad ka väikesed koerad temperamendi ja füüsiliste eelduste poolest. On tähtis põhjalikult tutvuda tõuga, mida tahad adopteerida, et selgitada, kas koer sobib sinu pere ja elustiiliga.

Mille poolest väikesed koerad on nii suurepärased

Väikestel koertel on palju eeliseid. Nad vajavad üldiselt enese mõnusalt ja õnnelikuna tundmiseks vähem ruumi ning sobivad seetõttu hästi, kui elad korteris või väikses majas. Kuid see, et nad on väikesed, ei tähenda, et nende tillukesed jalad ei vaja liikumisruumi. Nad on tulvil energiat ja kui sul ei ole oma aeda, kus nad saaksid mängida, oleks hea, kui sinu kodu läheduses oleks park või jalutusrada. Väikesed koerad söövad vähem ja neid on üldiselt odavam ülal pidada kui suuri koeri. Nad ajavad vähem karva (kui silmas pidada karvade koguhulka) ja tekitavad vähem (või vähemalt väiksemat) korralagedust kui suured koerad. Nendega on lihtsam rihma otsas käia või neid kaasas kanda. Mõtle ise, kas te eelistaksid pigem ohjeldada 10-kilost kutsikat või 40-kilost hiiglast, kui ta otsustab oravat taga ajada? Ühendkuningriigi juhtiva veterinaarse heategevusorganisatsiooni PDSA andmetel elavad väikesed koerad ka keskmiselt kauem kui suured.

Väikese koera pidamise väljakutsed

Vaatamata eelistel on väikese koera pidamisega seotud ka rida väljakutseid. Kuigi väikesed koerad on üldiselt vastupidava tervisega, on nende tillukesed kehad õrnad ja nad võivad kergesti viga saada, eriti kui neid maha pillata, nendega liiga ägedalt mängida või kui nad hüppavad alla liiga kõrgelt mööbliesemelt. Sel põhjusel ei sobi kääbuskoerad tavaliselt väga väikeste lastega perekondadesse ning ka vanemaid lapsi tuleks jälgida ja õpetada, kuidas väikeste koertega õigesti ümber käia. Paljud väikekoeratõud on altid tervisehädadele nagu kokkuvarisev hingetoru või põlvekedra paigalt nihkumine ehk põlvekedra normaalseisundi muutus põlve painutamisel. Kui sinu lemmikloomal on need (või muud) tervisehädad, on oluline pöörduda loomaarsti poole, kes soovitab, kuidas looma eest on parem hoolitseda. Näiteks kui sinu koeral on kokkuvarisev hingetoru, võib ta tavalise rihma ja kaelarihma asemel vajada rakmeid.

Väikseid koeri peetakse sageli sülekoerteks, kes armastavad kaisus olla, aga tegelikkuses on mõned tõud tõelised energiapommid ja vajavad rohkelt liikumist. Kui sulle ei meeldi jalutamas käia ega ole suurt aeda, kus koer saaks joosta ja mängida, peaksid valima tõu, kes saab vajalikul liikumise kätte toas mängides. Mõned tõud on tõelised energiapommid. Kuigi nad ei pruugi korraga nii palju mängida ja treenida nagu suured koerad, saavad nad vajaliku liikumise kätte sagedaste lühikeste mänguaegadega. On huvitav teada, et Helsingi Ülikooli 2021. aasta uuringu kohaselt oli kolme kõige agressiivsema koertõu seas kaks väiketõugu (kääbusšnautser ja kääbuspuudel). Teadlaste sõnul on agressiivsus kõige rohkem seotud hirmuga, sest väike kasv paneb koerad tundma ärevust ja haavatavust ning sunnib enese kaitseks tegutsema. Uuringus märgiti samuti, et agressiivset käitumist võib suurendada vähene koolitus ja lemmikuvanemate liigne järeleandlikkus, kes peavad looma käituist ohutuks ja isegi armsaks. See näitab, et sõbraliku ja heade kommetega koera kasvatamiseks on korralik sotsialiseerumine ja kuulekuskoolitus väikeste koerte jaoks sama oluline kui suurte koerte jaoks. Nii armas, kui sinu lemmik ka ei oleks, suru endas maha soov kohelda teda nagu beebit - ehkki tilluke, on ta läbi ja lõhki koer, keda tuleb koolitada ja juhendada nagu iga teist koera.

Nõudmised väikese koera toidule

Chihuahua kutsikas Cinnamon riietatud musta ja punasesse sööb kasuist.Kuigi väikesed koerad söövad koguseliselt vähem kui suured, vajavad nad kehakaalu kohta rohkem kaloreid. Ühendkuningriigi Kennel klubi sõnul kipuvad väikesed koerad energiat põletama küll kiiremini kui suured, aga samal ajal on neil palju väiksem kõht. See tähendab, et sinu mini- või kääbuskoer peab sööma väiksemaid portsjoneid, kaloririkkamat toitu ja sagedamini kui suuremad koerad. Kutsikaid tuleb toita veelgi sagedamini, et vältida hüpoglükeemiat või madala veresuhkru tekkimist, mis võib põhjustada nõrkust ja letargiat, lihaste värisemist, krampe ja isegi surma.

Võid olla kindel, et sinu väike lemmik saab vajaliku koguse kaloreid, kui annad talle spetsiaalset väikeste tõugude jaoks väljatöötatud koeratoitu, mis on kaloririkkam, kui suurematele tõugudele mõeldud toit. Väikestele koertele on nende pika eluea tõttu kasulik anda rohkelt antioksüdante sisalvavaid toite - see aitab vähendada kahju, mida tekitab pikaajaline kokkupuude vabade radikaalidega.

Väikestel koertel on sageli suur isiksus. See teeb nendega ajaviitmise äärmiselt toredaks ja muudab nad sobivatel tingimustel ideaalseks kaaslaseks. Nüüd, kus sa tead, mida väikeselt koeralt oodata, oskad kindlasti valida oma perele sobiva lemmiku.

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmiklooma vanem, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma sületäie karvaste beebide tähelepaneliku järelvalve all.

 

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »