Minu koer magab terve päeva: kas see on normaalne?

Avaldanud Chrissie Klinger
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas sa oled kunagi mõelnud, et "Minu koer magab terve päeva. Ma tahaksin ka seda teha"? Koerad magavad rohkem kui inimesed ja kuigi meid võivad nende viietunnised luksuslikud uinakud teha pisut kadedaks, on tähtis mõista, miks koerad nii palju magavad ja mida võib koerte puhul pidada liigseks magamiseks.

Kui palju on minu koeral vaja tegelikult magada?

Kui suhtled teiste koeraomanikega, võid tunda huvi, kas ka nende koer magab terve päeva. Kahjuks ei ole oma koera harjumuste võrdlemine teiste koerte harjumustega just parim viis selle üle otsustamiseks, mis on normaalne. Koera unevajadus sõltub paljudest teguritest: vanusest, tõust, aktiivsusest ja keskkonnatingimustest.

Ameerika Kennelklubi (AKC) sõnul pole mingit põhjust muretsemiseks, kui sinu koer magab 12 - 14 tundi päevas. Kui aga sinu koer magab rohkem kui 15 tundi päevas, peaksid tähelepanelikult jälgima, kuidas ta käitub pärast ärkamist. Kui ta tundub letargiline ega suhtle inimeste ja teiste pere lemmikloomadega, on vaja minna loomaarsti juurde.

Kui sulle tundub, et sinu koer magab kauem kui tavaliselt, võta arvesse tema elukeskkonna muutused. Ka väikesed muutused koera elus võivad tekitada suuri muutusi tema magammisharjumustes.

 • Uued lemmikud: Kui perre saabub vallatu kassipoeg, võib sinu koer otsida puhkamiseks vaiksemat kohta.
 • Palav ilm: Kui koer muutub suvel uniseks, jälgi, ega tal ei ole kuumakurnatuse märke nagu letargiat, liigset süljeeritust või oksendamist.
 • Päevakava muutmine: Kas sa said äkki hiljuti uue töö ja muutus sinu tööaeg? Koer, kes on pikka aega üksi kodus, tüdineb ja tunneb end üksikuna.
 • Mänguaeg on pikenenud: Kas sinu koer on hakanud hiljuti käima uues koerte päevahoius? Kas te treenite koos 5K jaoks? Mänguaja või treeningu pikenemine võib sinu koera lihtsalt ära kurnata ja tal võib kuluda veidi aega, enne kui ta uue treeningtasemega kohaneb ja naaseb oma tavapärase unerežiimi juurde.

Kuldse retriiveri kutsikas magab punasel flanelltekil.

Kutsikad: Palju mängu, palju und.

Vanus mõjutab oluliselt seda, kui palju und sinu koer vajab. Nii nagu beebid vajavad palju und, võivad Suurbritannia heategevusorganisatsiooni PDSA sõnul ka mõned kutsikad magada 18 - 20 tundi päevas. See on hädavajalik puhkus, mis aitab kutsika kesknärvisüsteemil, immuunsüsteemil ja lihastel normaalselt areneda. Paljud kutsikad saavad kätte vajaliku unekoguse, tukkudes terve päeva jooksul. Aita oma koeral valida suigatamiseks alati sama vaikne ja mugav koht, et tal tekiks harjumus, ning ära lase lastel või teistel lemmikutel teda segada.

Väga väikestel kutsikael võib harjumuse kujunemiseks olla vaja abi. Kustuta kõik tuled ja keera kinni TV ja raadio, et sinu koer veenduks, et tal on aeg magama minna, siis kui sa ise lähed.

Uni ja vananemine

Eakad koerad kipuvad vajama rohkem und kui noored või täiskasvanud koerad ja neil kulub pingutusest taastumiseks rohkem aega. PDSA märgib, et eakad koerad muutuvad mõnikord vähem aktiivseks, sest neil on liigesevalu. Kui sinu koer mitte ainult ei maga rohkem, vaid tal on ühtlasi raskusi seismise ja kõndimisega, võib olla tegemiste osteoartriidiga.

Käik loomaarsti juurde aitab välja selgitada, miks sinu koer rohkem magab. Kui sinu koeral on diagnoositud osteoartriit, võib loomaarst soovitada panna tema ase soojemasse kohta ja teha see pehmemaks, samuti jälgida oma koera kaalu, et vältida tema liigestele täiendavat koormust.

Kaks teki alt välja torgatud koeranina

Minu koer magab terve päeva: teised tegurid

Suured koerad magavad tavaliselt rohkem kui väikesed. Newfoundlandid, bernhardiinid, mastifid ja Pürenee mäestikukoerad on eriti tuntud kui armastavad ja lojaalsed põrandamatid. Kui sul on hiiglaslik koer, kes armastab magada, on tal tõenäoliselt olnud eriti rahulikud ja lõõgastunud esivanemad.

Väike lisaunak siin-seal pole veel põhjus muretsemiseks, kuid kui koera täiendava unega kaasnevad muutused söömisharjumustes, ebatavaline janu või liigne urineerimine, on aeg pöörduda arsti poole. Need sümptomid võivad mõnikord viidata diabeedile või neeruhaigusele.

On hea jälgida koera ka siis, kui ta magab. Kuigi enamik koeraomanikke on näinud, kuidas nende koer magades jookseb, võivad teised liigutused rääkida terviseprobleemist. Koeral, kellel esineb hingamise peatumist või kes norskab, võib olla probleeme hingamisteedega. Koeral, kes aga magab nii sügavalt, et ei kuule isegi uksekella, võib olla kuulmine halvenenud.

Kui sa oled mures oma koera magamisharjumiste pärast, jälgi, kes on midagi ebatavalist ka selles, kuidas ta sööb, mängib või oma hädasid teeb. Kui ütled "minu koer magab terve päeva" ei ole see piisav, et kaardistada võimalikku probleemi, seega anna loomaarstile piisavalt informatsiooni, et ta saaks välja uurida, milles on asi.

Head und

Kui rääkida koera magamisharjumustest, siis pole lihtne öelda, kas sinu koer magab liiga palju või liiga vähe. Kõige parem on jälgida oma koera tavalise päeva jooksul ja kirjeldada seda järjekordsel visiidil loomaarstile. Loomaarst võib kinnitada, kas sinu koera magamisharjumused on tema jaoks normaalsed, ja kui ei ole, siis soovitada, milliseid muudatusi või analüüse võiksid teha. Kui sa aga saad teada, et sinu koera magamisega on kõik korras, võid ka ise muretult uinuda, teades, et sinu sõber on terve ja tal on kõik hästi.

Autorist

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger on õnnelik lemmikloomaomanik, kes jagab kodu lisaks oma neljajalgsetele sõpradele ka kahe lapse ja abikaasaga. Chrissie'le meeldib veeta aega kõigi oma pereliikmetega, kui ta just parasjagu ei õpeta, kirjuta ega blogi. Tema eesmärgiks on kirjutada artikleid, mis aitavad lemmikloomaomanikel elada oma lemmikutega aktiivsemat ja sisukamat elu.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ja Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Seotud artiklid

Seotud tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
  Buy Now »
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.
  Buy Now »