Kassi distsiplineerimine – mida teha ja mida mitte

Avaldanud
Min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Me usume, et te armastate oma kassi, kuid mõnikord on teie karvane sõber isepäine ning olla vägagi tujukas. Te peate kassi distsiplineerima, kuid te ei tea kust alustada? Kassi edukas distsiplineerimine on paljuski seotud katse-eksitus meetodiga. Loomad on erinevad, täpselt nagu inimesedki. Üks kass võib reeglid hästi vastu võtta, kuid mõni teise kassi käitumine võib sama meetodiga muutuda veelgi hullemaks. Lisaks on teatud meetodeid, mida kassi distsiplineerimisel mingil juhul rakendada ei tohi.

Kui te ei ole kassi mitte kunagi varem distsiplineerida üritanud, siis võib see küllaltki keeruline olla. Eduka alguse huvides on oluline teada, mida kodus kassile distsipliini õpetades teha ja mida mitte teha. Kui teie kassipoeg või juba vanem kass kord aru saab, kuidas ta tohib käituda, siis ei ole enam halva käitumise korrigeerimiseks vaja nii palju vaeva näha. Kassid on ju lõppude lõpuks väga targad.

Kuidas kassi ei tohi distsiplineerida

Ärge võrrelge kassi koeraga. Kui te olete juba koera õpetanud, siis võite ju arvata, et kassile distsipliini õpetamine käib samamoodi, kuid kahjuks mitte. Kassid ja koerad on väga erinevad loomad ja nad ei õpi samal viisil. Koer võib koolitusprotsessis osaleda, pöörates teie käsklustele tähelepanu, aga kass ei tee istumis- ja paigalpüsimiskorraldustest väljagi. Esimene samm teel edukate tulemusteni on teadmine, et kassiga tuleb teisiti ringi käia.

Kassi ei tohi füüsiliselt distsiplineerida! Kassi koolitamine võib olla väga frustreeriv, kuid kassi õpetades ei tohi talle kunagi haiget teha. Kassid ei talu niigi eriti inimeste karistusvorme, kuid füüsiline domineerimine hävitab teie suhted täielikult. Ärge kunagi suruge kassi maha, ärge raputage ega lööge teda. Kassi kehaline karistamine võib olukorra hullemaks muuta sundides teda vastu hakkama või endasse tõmbuma. Kassid ei oska halba käitumist kehalise karistusega seostada, seega ei õpeta see teda lõpetama. Kui looma õpetamine muutub teie jaoks liiga raskeks, siis otsige abi perekonnaliikmetelt või leidke professionaalne koolitaja. Striped tabby cat on back nibbles on owner's finger

Ära  karju kassi peale. Te ei räägi sama keelt ning ärge lootkegi, et ta valjust häälest paremini aru saab. Kass võib vaid tajuda, et midagi on teisiti, kuid ta ei mõista sind. Vali hääl võib kassi hoopis ära hirmutada või negatiivset käitumist veelgi rõhutada. Karjumine võib tekitada kassil stressi ja ärevust tekitada ning sellega võib käitumise veelgi hullemaks muutuda.

Ärge torgake kassi nina loigu sisse. Ainus asi, mis te sellega saavutate, on tema endast välja ajamine. See ei muuda midagi ning kass ei luba seepeale, et ta enam kunagi nii ei tee. Kassi nina loigu sisse torkamine võib kuriteopaigale isegi rohkem tähelepanu pöörata kui vaja ning ta võib sellest järeldada, et ta võib pissida sinna, kuhu soovib. Parim lahendus on hoolikalt kuriteopaik koristada ning jätkata liivakastikoolitusega.

Ärge lubage kassil mängides üle piiri minna. Te võite ju arvata, et väike ja armas kassipoeg ei tea, millal ta teid küünistab või hammustab. Samas teie teate, et hammustamine ja küünistamine ei ole suurema kassi puhul sobilik. Kui teie kodus on uus loom, siis on teie asi kehtestada varakult käitumisreeglid. Kui teie kass hakkab mängu ajal küünistama või hammustama, olgugi süütult, siis lõpetage kohe mäng. Nii saab kassipoeg aru, mis on lubatud ja mis mitte. See soovitus käib aga eriti lastega mängimise kohta, sest kui te kassil lasete mängimise ajal oma sõrmi närida, võib ta arvata, et seda võib teha ka lastega. Seepeale võivad lapsed aga kassi kartma hakata ning sellist asja te ju ometi ei soovi.

Ärge kasutage pritspudelit. Levib vana müüt, et pritspudeliga saab kassi halba käitumist korrigeerida, aga pigem ei oska kass pritsimist ja halba käitumist omavahel seostada. Tõenäoliselt katkestab ta pritsimise peale tegevuse ja jookseb minema, aga ei saa aru, et karistus on käitumisega seotud. See meetod võib põhjustada ka kassi endassetõmbumist isegi pritspudeli nägemise peale, ja seda te samuti ei soovi.

Kuidas kassi distsiplineerida

Hea käitumise kinnistamine. Kassid ei õpi karistusest, aga nende kiitmise ja tervislike maiustustega saab neile õpetada, et nad tegid midagi hästi. Premeerige oma kassi hea tegevuse ajal, et ta looks seose oma käitumise ja positiivse kinnituse vahel.

Kõikide tegevuste lõpetamine distsiplineerimise eesmärgil. Kassi distsiplineerimine ei pea alati olema aktiivne. Kassilt tähelepanu kõrvale pööramine võib olla üks kõige tõhusamaid meetodeid oma sõnumi edastamiseks ja halva käitumise, näiteks hammustamise, närimise ja kallalekargamise peatamiseks. Kassi tähelepanu kõrvalejuhtimine on hea viis halba käitumist peatada ning head kinnistada. Näiteks, kui teie kass otsustab hakata diivanit kratsima, siis suunake ta lihtsalt tagasi oma kratsimisposti juurde.

Arvestage kassi tervisega. Kas kass kasutab liivakastina mõnd muud kohta? Kassipoegadel võib aega minna, enne kui nad enda kergendamise õige koha ära õpivad, aga vanemad kassid peaksid juba teadma, kus tuleb käia. Kui teie kass hakkab äkitselt kodus teistesse kohtadesse urineerima või roojama, siis viige ta loomaarsti juurde. Selline käitumismuutus võib osutada tervisliku seisundi muutusele ning teie loomaarst saab teile öelda, kas kassi tervisega on kõik korras. Ärge kunagi karistage kassi teo eest, mille puhul ta midagi parata ei saa. Tehke loomaarstiga koostööd, et jõuda mahapissimise tegeliku põhjuseni. Kui tegu on terviseprobleemiga, annab arst hinnangu, kuidas kassi ravida. Kui tegu on käitumisprobleemiga, võib ta anda nõu, kuidas seda korrigeerida, lähtudes varasematest kokkupuudetest kassiga.

Muudke keskkonda! Kui tahate, et kass ei kraabiks teie nahkdiivanit ega hüppaks lauale, siis võib olla tuleb selle tegevuse lõpetamiseks teil hoopis keskkonnas muudatusi teha. Näiteks võite asetada lauaservale ahjuplaadi, mis maha prantsatab, kui kass selle peale hüppab. Pehme ja siidine tekknahkdiivani peal libiseb koos kassiga maha, kui ta üritab patjade peale ronida. Ärge kunagi tehke muutusi, mis võivad talle viga teha, kuid internetist leiate küllaga kassile ohutuid meetodeid, mille abil on võimalik kassi käitumist muuta.

Kõige tähtsam on meeles pidada, et kassi distsiplineerimiseks on vaja temaga aega veeta, temaga suhelda ja head käitumist kiita. Teie kass võib olla iseseisev, aga sealjuures tahab ta teiga ka meeldivat suhet hoida.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila usub sõnade võimu ja sellesse, et sõnum võib õiget publikut teavitada ja isegi muuta. Tema kirjutisi leiab internetist ja trükimaterjalidest ja need hõlmavad intervjuusid, varikirjutamist, blogipostitusi ja aimekirjandust. Erinit huvitavad otsingusüsteemid ja sotsiaalmeedia. Tal on Fairfieldi ülikooli kaunite kunstide magistrikraad loomingulises kirjutamises. Jälgige teda Twitteris @ReinventingErin või tutvuge temaga http://erinollila.com.

 

Seotud artiklid

Sarnased tooted

 • Hill's VET ESSENTIALS DENTAL HEALTH Mature Adult Cat kassitoit kanaga

  <p>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täpselt tasakaalustatud toitainesisaldus, mis säilitab neerude ja teiste oluliste organite tööd. Sisaldab kliiniliselt tõestatud antioksüdante, Omega-6 rasvhappeid ja vähendatud koguses fosforit.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor MATURE Adult 7+ kassitoit kanaga

  Täiustatud kiudainete tehnoloogia aitab täiskasvanud tubastel kassidel karvapalle vähendada
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult kassitoit kanaga

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> on välja töötatud optimaalse vormi nimel, sisaldades kliiniliselt tõestatud antioksüdante, valke ja suures koguses Omega-3 rasvhappeid. </P> <P></P> <UL> <LI>Toetab vähese rasvasisaldusega lihasmassi ja ideaalset kehakaalu. <LI>Piiratud mineraalainetesisaldus aitab hoida kuseelundkonna tervist. <LI>Hästi seeditavad koostisosad toitainete optimaalseks imendumiseks. <LI>Toit on garanteeritult 100% kvaliteetne, ühtlane ja maitsev.</LI></UL>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor Adult kassitoit kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken on mõeldud tubastele kassidele. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.