Isaste ja emaste kasside vahelised erinevused

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sa tead isaste ja emaste kasside vahelisi bioloogilisi erinevusi, aga kui sa oled valimas endale uut neljajalgset sõpra, võib tekkida küsimus, kas üks sugu on teisest parem. Tormakate isaste ja nurruvate emaste kasside erinevuste tundmaõppimine aitab valida lemmiku, kes sobib paremini nii sinu elustiili kui ka isiksusega. Niisiis, kas sa peaksid võtma isase või emase kassi? Vaadelgem kõigepealt nendevahelisi erinevusi.

Kumb sugu käitub paremini?

Isaste ja emaste kasside käitumiserinevused ilmnevad selgemini steriliseerimata kassidel, sest käitumine on tavaliselt seotud hormoonidega. Näiteks võivad suguküpsed isased kassid muutuda agressiivsemateks, piserdada uriini ja proovida kodunt põgeneda. Jooksuajal võivad, aga emased kassid muutuda pigem hellaks, hõõruda end peaaegu kõige vastu ja muutuda vokaalsemaks, kui tavaliselt. Kuigi steriliseerimata kasside käitumisel on selged erisused, ei ole üksmeelt selles, kas need on rangelt seotud kassi sooga. Samas võivad ka mõned emased kassid jooksuajal pissida ning hoopis isased hellust otsida. Enamik lemmikloomade adopteerimiskeskusi soovitab omanikel oma kassid steriliseerida. Kassipojad on kahtlemata imearmsad, aga peaksid mõtlema, kas sa ikka tahad uut pesakonda või on õigem oma lemmik steriliseerida.  

California ülikooli Davise veterinaarmeditsiini õppehaigla
Teaching Hospital
küsitlusest selgus, et inimesed seostavad kasside teatud isiksuseomadusi sageli selliste asjadega nagu tõug või nahavärv. Oranže kasse peeti näiteks sõbralikumateks, musti ja valgeid aga asotsiaalsemateks. Enamik kassiomanikke ja loomaarste aga ütleb, et lemmiku valimine soo või värvi järgi ei määra, kas saad endale kaisukiisu võiomapäise kassi. Geneetilistest omadustest rohkem mõjutab kassi käitumist tavaliselt tema kasvukeskkond ja omaniku iseloom.

Meini kass mängib põrandal oranži mänguasjaga.

A+ välimuse eest

Kassitõuge on sageli keerulisem eristada kui koreatõuge. Sinu tulevasel kassil võivad olla erinevad omadused, iseloomulik värv ja pikk või lühike karv. Nagu enamus imetajate puhul, on isased kassid tavaliselt emastest pisut suuremad. Üldiselt aga kaaluvad nii isased kui emased kassid 2,5 - 5,5 kilogrammi ja nende kõrgus on 20 - 25 sentimeetrit. Kassi välimust mõjutavad suurel määral toit, mida ta sööb, samuti see, kui palju ta liikuda saab ja milline on tema üldine tervislik seisund.

Seega pole kõige parem mõte valida kassi ainult välimuse põhjal. Kui sa plaanid võtta endale kassi, külasta mõnda adopteerimiskeskust, näiteks Blue Cross, kus on lai vaik erinevas vanuses, erinevat tõugu ja erineva iseloomuga kasse. Paljudel keskustel on kasside fotodega veebisait, millega saad enne külastamist tutvuda, varjupaiga töötajad aga annavad ülevaate kassi taustast. Kui sa kohtud kassiga esimest korda, istu tema lähedale ja oota, kuni ta sinu juurde tuleb. Las kass nühib ja hõõrub end pisut sinu vastu, enne kui teda puudutad. Enne lõpliku otsuse langetamist veeda aega mitme erineva kassiga.

Kas ma peaksin võtma isase või emase kassi?

Tegelikult on nii, et kui sa valid endale täiuslikku lemmikut, siis ei ole sool suurt tähtsust. Kuigi emaste ja isaste kasside käitumises võib kasvu ajal olla mõningaid erinevusi, mõjutavad sinu ja kassi vahelist sidet rohkem kassi geneetilised omadused ja kasvukeskkond. Seega võta endale aega, et kohtuda erinevate kassidega, ja vali see, kellest saab snu arvates sinu parim sõber. Emaste ja isaste kasside vahelised erinevused ei peaks selle juures suurt rolli mängima.

Autorist

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger on õnnelik lemmikloomaomanik, kes jagab kodu lisaks oma karvastele sõpradele ka kahe lapse ja abikaasaga. Chrissie'le meeldib veeta aega kõigi oma pereliikmetega, kui ta just parasjagu ei õpeta, kirjuta ega blogi. Tema eesmärgiks on kirjutada artikleid, mis aitavad lemmikloomaomanikel elada oma lemmikutega aktiivsemat ja sisukamat elu.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted