Uue koera koju toomine - Siin on nõuandeid tema soojaks vastuvõtuks

Avaldanud
Min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kui olete varjupaigast leidnud endale uue karvase sõbra ning teie suurim soov on talle uut kodu pakkuda, siis mida võiksite enne uue lemmiku koju toomist kaaluda?

Varjupaigast koera võtmisel tuleks varjupaiga töötajalt kindlasti tema eluloo kohta uurida. Alati ei pruugi, aga ka neil seda infot olla, kuna loomad on varjupaikadesse sattunud väga erinevatel põhjustel. Mõned paljudest põhjustest on kodutus või on loom ära antud tema omanike poolt, mille põhjendus võib olla näiteks kolimine.

Kodu (või tänav), kust koer on pärit, vormib tema temperamenti ja suhtlusstiili, mistõttu tuleb enne uue sõbra kojutoomist tema kohta võimalikult palju välja uurida. Ta võib olla uje või hoopis kartlik. Et üleminek uude ellu oleks sujuvam, valmistage oma kodu ja perekonnaliikmed muutuseks hästi ette.

 

Enne uue koera kojutoomist

Esiteks varuge enne uue koera tulekut koju kõik vajalik. Kaaluge hoolikalt kõik läbi alates nõudest ja aediku paigaldamisest kuni mänguasjadeni (Kas need peaks olema pehmed ja karvased? Kummist ja närimiseks? Siin on nii palju valikuid!).

Vajalikud asjad koera esimeseks päevaks on kausid, kaelarihm koos nimesildiga, jalutusrihm, harjad, kakakühvel ja -kotid ning pehme ja mugav voodi. Kui aga toote koju kutsika, siis paigaldage kindlasti kutsikaväravad nende tubade ustele, kuhu ta minna ei tohiks.

Mis puudutab toitu, siis arvestage selle valimisel tema vanuse, tervise ja toitumuslike piirangutega. Ärge ehmatage, kui ta alguses toidu ära põlgab. Looma uue toiduga harjutamine on aeganõudev töö, milleks võib kuluda mitu päeva.

Kui see on teie esimene lemmikloom, siis valige kindlasti mainekas loomaarst ja viige loom esimese asjana kontrolli. Kui teil aga on oma lemmikutele loomaarst olemas, siis võtke temaga ühendust juba enne uue looma kojutoomist ning küsige ka nõuandeid looma vastuvõtuks.

Kui uue looma eest aitavad hoolitseda mitu inimest ja/või lapsed, siis määrake juba varakult kindlaks, kes mille eest vastutab. Te ei taha ju, et uus loom liiga mitu korda päevas süüa saaks või vajalik väljaskäik tegemata jääks, sest kellelgi läks päevakava meelest.

Kodus

Golden Retriever puppy with a black collar gazing ahead.

Olgu teie uus lemmik kutsikas või vana loom, tema kojutoomisel on ikka vajalik üleminekuperiood. Ideaalis peaksite te uue loomaga sel ajal võimalikult palju koos olema. Kui saate nädala või kaks alguses kohe oma uue lemmikuga tihedalt koos veeta, siis harjub loom paremini.

Temperamendist olenevalt võib uus koer end kohe algusest peale koduselt tunda või siis hoopis omaette hoida ja nukrutseda. Kui ta on uje ja hirmunud, siis aidake tal uue koduga aegamisi kohaneda. Las ta tutvub uue koduga omas tempos, andke talle aega nuusutada ja otsida. Kui teil on kodus väikesed lapsed, siis jälgige neid uue koeraga suhtlemisel. Jõuline katsumine või silitamine võõras kohas võib koera ärevaks teha ja kohanemisaega pikendada.

Kõige tähtsam on õpetada teda väljas käima. Isegi kui koeral see varjupaigas selge oli, võib tal võõras keskkonnas ikka äpardusi juhtuda. Alustage harjutamist kohe ning olge selles järjekindel. Petcha rõhutab: „Koera käitumist korrigeerides pidage meeles kuldreeglit: ta tuleb teolt tabada.“ Teisisõnu ei aita koera noomimine pärast halva teo tegemist sõnumil hästi kohale jõuda. Alati on parem premeerimine kui noomimine, mis tähendab, et  kui koera häda õue tegemise eest kiidate, siis ta teeb seda suurema tõenäosusega ka tulevikus.

Soovitame panustada ka käitumiskoolitusele. Alustage kutsika treenimist juba 7–8 nädala vanuses, kuid koolitada on võimalik ka vanemat koera. Dressuur võib olla hea viis õpetada talle kindlaid käitumisreegleid, kuid see on ka hea viis temaga omavahelist suhet arendada. Koertele meeldib karja juhile meele järgi olla ning nad tahavad õppida. Kui tal põhitõed nagu „Istu“, „Koht“ ja „Lama“ juba käpas on, siis võite alustada ka keerukamate käskudega nagu näiteks „Raputa“, „Keera ümber“ ja „Too ära“. Koera õppimisvõime on otseselt seotud teie õpetamisvõimega. Olge kannatlik, kuni ta aru saab, mida te temast tahate.

Öö on koertele uues kodus sageli uus kogemus, eriti kutsikatele. Ta võib alguses vinguda ning teie kipute igale häälitsusele pidevalt reageerima, mistõttu tuleks juba esimesest ööst mõned reeglid kehtestada. Ta peab aru saama, et ta võib terve öö oma puuris või pesas magada ning teie olete hommikul ikka olemas. Pea kõikide koerte kohta kehtib ka reegel, et kui lasete teatud reegleid rikkuda lihtsalt sellepärast, et ta on uus, siis tal läheb hiljem reeglite õppimisega palju kauem aega. Seetõttu, kui te ei taha, et ta diivani peal käiks, siis ärge laske teda sinna ka siis, kui te ise seal istute, muidu jätkab ta õnne proovimist ka pärast sisseelamisperioodi.

Soovitame alguses hoida võimalikkult rahulikku keskkonda ilma valju lärmi ja üleliigsete tegevusteta. Kui koera liiga varakult liiga palju stimuleerida, võib ta endasse tõmbuda või ärevaks muutuda. Säilitage rahu ja laske tal uue koduga omas tempos tutvuda. Kui ta on uue keskkonnaga ära harjunud võite vaikselt tavarütmi tagasi pöörduda. 

Mis kõige tähtsam, olge uue koeraga kannatlik ja hoolitsev ning te saate endale ustava sõbra elu lõpuni!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien on publitsist, ema ja kogenud loomapidaja, kelle kaks vene sinist kassi valitsevad kogu majapidamist. Ta avaldab loomade, raseduse ja pereelu teemalisi artikleid ka väljaannetes Care.com, What to Expect ja Fit Pregnancy. Teda saab jälgida Instragramis ja Twitteris @brovelliobrien.

 

Seotud artiklid

 • Vastsündinud kutsikate hooldus: 5 asja, mida sa pead teadma

  Tutvu viie olulise nõuandega, mis aitavad sul hoolitseda vastsündinud kutsikate eest ning teada saada, kuidas neid soojas hoida, õigesti sööta ja muud.
 • Where to get your puppy from

  There are several places to get a puppy, learn more about finding a puppy at a shelter, breeder, rescue organizations or local newspaper.
 • 10 nõuannet koera võtmisel

  Koera võtmine võib tunduda keeruline, kui ei tea, kust alustada, aga kutsika kojutoomine on samas ka tore ja põnev! See on esimene ühendav samm teie ja te uue karvase sõbra ühisel teekonnal. Et kaasnevat stressi vähendada, siis toome välja kümme asja, mis tagavad kõigile sujuva ülemineku.
 • Koera kodune turvalisus

  Kui olete otsustanud tuua koju uue kutsika, siis on tähtis tasakaalustada põnevust ja kodu kutsikakindlaks muutmist. Järgmised nõuanded aitavad teil koera saabumiseks valmistuda

Sarnased tooted

 • Hill's Science Plan koera täissööt veiselihaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • Hill's Science Plan koera täissööt kanaga

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken on välja töötatud, toetamaks rasvavaest lihaskihti ja terveid organeid. Kliiniliselt tõestatud antioksüdantide, väherasvaste valguallikate ja Omega-3ga.
 • VetEssentials™ Canine Adult Large Breed

  <P>Levitatav ainult loomaarstide poolt. Täiustatud koostis tagab püsiva kaalu, puhtad hambad, terved liigesed ja elujõulisuse. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid tõstavad immuunsust. <BR><BR><B>
 • Hill's Science Plan Large Breed koera täissööt kanaga

  Hill's&#153; <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken on välja töötatud suurt kasvu koeratõugude liigeste ja lihaste tervishoiu tagamiseks. Kliiniliselt tõestatud antioksüdandid ja glükosamiin ja kondroitiin looduslikest allikatest.