Kasside lümfoom: Mida on vaja haiguse kohta teada

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Oma kassi tervise ja heaolu eest hoolitsemiseks on kõige parem mõista, kuidas tema keha toimib ja mida tähele panna, kui ta on haige. Kui tahad olla võimalikult pädev loomaomanik, leiad siit vajalikku teavet kasside lümfoomi kohta.

Kasside lümfoom

Kasside lümfoom on lümfotsüütidest (vererakud) ja lümfisõlmedest koosneva lümfisüsteemi kasvaja. See võib mõjutada paljusid teisi kehasüsteeme ja on seljaaju kasvajate kõige levinumaks põhjuseks.

Kuningliku Veterinaariakolledži, andmetel on lümfoom kassidel kõige sagedamini diagnoositud vähiliik. Lümfoomi liike on palju, kuid kõige levinum on soolelümfoom, mida tuntakse ka seedetrakti (GI) või alimentaarse lümfoomina. On palju tegureid, mis määravad selle, kuidas vähk mõjutab kassi tervist.

Lähivõte rõõmsast India noorpaarist, kes hoiab kodus süles oma kassi.

Põhjused

Lümfoomi teket on seostatud kasside leukeemiaviirusega (FeLV) ja vähemal määral kasside immuunpuudulikkuse viirusega (FIV). Kasside leukeemia suhtes positiivsetel kassidel areneb vähk tavaliselt nooremas eas. Tänapäeval esineb lümfoomi noorematel kassidel harvem, sest paljusid kasse hoitakse siseruumides ja samuti on laialt leviinud vaktsineerimine FeLV vastu . Kassidel, kes on viiruse suhtes negatiivsed, kipub lümfoom tekkima vanemas eas. 

Sinise Risti sõnul võib kasside lümfoomiriski suurendada kokkupuude tubakasuitsuga. Organisatsioon selgitab, et kuigi passiivne suits võib olla kahjulik kõigile lemmikloomadele, on kassid eriti haavatavad. Lisaks sissehingatud suitsule võivad karvadele sattunud mürgised osakesed sattuda kassi organismi siis, kui ta end puhastades oma karvkatet lakub.

Kasside lümfoomi liigid

Kuna lümfisüsteem on seotud kõigi keha süsteemidega, võib lümfoon mõjutada kõiki elundeid. Kasside lümfoomi levinumad liigid on:

 • Allimentaarne (seedetrakti) lümfoom
 • Mediastiinumi (rindkere) lümfoom
 • Neeru lümfoom
 • Nasaalne lümfoom
 • Lülisamba (selgroo) lümfoom
 • Naha lümfoom
 • Multitsentriline lümfoom (mõjutatud on mitu elundit, kõige sagedamini põrn ja maks)

Kasside lümfoomi liigid

Lümfoomi sümptomid sõltuvad sellest, milline elund on kahjustatud. Siin on asukoha järgi mõned sümptomid, millele tuleks tähelepanu pöörata.

 • Seedetrakt: Oksendamine, kõhulahtisus, kõhukinnisus, isutus, kehakaalu langus, letargia ja verine väljaheide.
 • Rindkere: Avatud suuga hingamine, köha, isutus, kaalulangus ja regurgitatsioon (toidu tagasivool suhu).
 • Neerud: Suurenenud janu ja urineerimine, kaalulangus ja isupuudus
 • Nina: Krooniline eritis ninast, nina veritsemine, ninaturse, aevastamine, isutus, eritis silmadest ja häälekas hingamine.
 • Lülisammas: Tagajalgade nõrkus või halvatus.
 • Nahk: Sügelemine, karvade väljalangemine ja veritsevad nahakasvajad.

Kui sa märkad oma kassil mõnda neist sümptomitest, pöördu kohe loomaarsti poole. Loomaarst paneb diagnoosi ja määrab ravi.

Diagnoosimine

Lümfoomi diagnoos tugineb andmete kombinatsioonile. Kui loomaarst kahtlustab lümfoomi, esitab ta küsimusi kassi haigusloo ja eluviisi kohta. Tõenäoliselt järgnevad sellele kassi füüsiline läbivaatus, laboratoorsed testid (sealhulgas vereanalüüsid, uriinianalüüs ja FeLV ja FIV testimine) ning piltuuringud, nagu röntgen ja ultraheli.

Loomaarsti poolt soovitatud testid sõltuvad sellest, millist lümfoomi ta kahtlustab. Kui tegemist on näiteks tiheda muhu või tursunud lümfisõlmega, võidakse võtta biopsia. See tähendab väikese proovi võtmist kahjustatud koest ja selle uurimist vähirakkude suhtes.

Punane triibuline kass loomakliinikus

Ravi

Kassilümfoomi ravi eesmärk on remissioon – haigusnähtude ja sümptomite kõrvaldamine – ja kassile võimalikult hea elukvaliteedi tagamine võimalikult pikaks ajaks. Kuna lümfoom on tavaliselt kehas laiali levinud, tuleks Sinise Risti sõnul eelistada kirurgilisele sekkumisele kemoteraapiat. Kassid reageerivad keemiaravile tavaliselt hästi ja erinevalt inimestest ei teki neil ebameeldivaid kõrvalmõjusid, nagu karvade väljalangemine või iiveldus. 

Kui keemiaravi ei tule kõne alla, võib loomaarst soovitada kiiritusravi ja harvadel juhtudel ka operatsiooni. Kassile võidakse anda ka ravimeid nagu prednisoon (steroid), et leevendada vähi sümptomeid.

Prognoosid

Kemoteraapia abil on paljudel kassidel võimalik saavutada kliiniliste tunnuste ajutine taandumine ja säilitada hea elukvaliteet. Sõltuvalt olukorrast, võib mõnel kassil vähk taanduda mitmeks aastaks. Prognoos sõltub siiski lümfoomi tüübist, sellest, kas kass on FeLV ja/või FIV suhtes positiivne ning vähi asukohast. FeLV- või FIV-viiruse suhtes positiivsete kasside prognoos on üldjuhul halvem. 

Kassiomanikul tuleks kassi lümfoomi puhul arutada loomaarstiga ka seda, millist toitu tuleks oma lemmikule anda.

Ennetamine

Kuigi lümfoomi ei ole võimalik kunagi täielikult ära hoida, saad siiski vähendada tõenäosust, et sinu kass sellesse haigestub.

Hoia oma kass toas

See takistab tema kokkupuudet FeLV- või FIV-positiivsete kassidega.

Tee FIV jaFeLV test.

Lase oma kassi võimalusel testida juba siis, kui ta on alles kassipoeg. Kui sa võtad koju uue kassi, lase teda testida, enne kui ta oma olemasoleva(te) kassi(de)ga kokku lased.

Vaktsineeri kassipojad FeLV-viiruse vastu.

FIV-vaktsiini praegu veel ei ole, kuid FeLV vastu võiksid lasta oma kassi igal juhul vaktsineerida. Kui sinu kass käib väljas, siis jälgi, et tema FeLV-vaktsiin oleks kehtiv.

Hoia kassi keskkond suitsuvaba.

Passiivne suits on on kõigile kahjulik ja Sinise Risti sõnul käib see ka kasside kohta.

Käi korrapäraselt loomaarsti juures.

Kõige tähtsam on varajane tuvastamine. Lase oma kassi kaks korda aastas läbi vaadata ja kui sinu kass on 7-aastane või vanem, palu, et talle tehtaks igal aastal vereanalüüs.

Meditsiini edusammud ja kassiomanike parem teadlikkus parandavad jätkuvalt vähihaigete kasside võimalusi. Saad alates varajasest tuvastamisest kuni riskitegurite vähendamiseni teha nii mõndagi, et sinu kassi elu oleks parim.

Autorist

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

2002. aastal UC Davise veterinaarmeditsiini kooli lõpetanud dr Sarah Wootenil on 16 aastat töötanud väikeloomade arstina, ta on veterinaar- ja loomatervishoiu valdkonnas rahvusvaheliselt tuntud esineja ja kirjanik ning tal on kirglik eesmärk aidata loomaomanikel õppida, kuidas oma neljajalgsete sõprade eest paremini hoolitseda.