Kuidas hoolitseda kassi käpapatjade eest

Avaldanud Jean Marie Bauhaus
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kassi jaoks on käpapadjad sama tähtsad nagu sinu jaoks on sinu käed ja jalad. On tähtis, et sa kassiomanikuna hoolitseksid, et sinu kassi käpad oleksid terved. Kassikäppade hooldamise kiirjuhend aitab sul hoida oma neljajalgse sõbra käpapadjad tervete ja puhastena.

Miks on vaja kassi käpapatjade eest hoolitseda?

Kassi käpp, mille taustal on hägustatult näha magav kass
Mõtle korraks sellele, kuidas kassid oma käppasid kasutavad. Nad kõnnivad erinevatel pindadel sinu kodus, kaasa arvatud kassiliivastis, mis ei ole just puhas. Kui neil lubatakse väljas käia, võivad nad jalutada üle konarliku ja kivise maa, astuda okastele ja teistele teravatele esemetele ning kõndida ilmast sõltuvalt üle külma või kuuma pinna. Kui kassil lubatakse talvel väljas käia, võivad tema käppadele haiget teha sool ja teised jää sulatamiseks kasutatavad vahendid.

Mingil hetkel võtab kass oma käppade puhastamise ise käsile ja lakub neid, neelates alla võimalikke käppade külge jäänud aineid, mis võivad talle kahjulikud olla. Korrapärane kassikäppade hooldus ehk nende ülevaatus ja puhastamine aitab hoida käpad puhtana ja lakkumiseks ohutuna. Ühtlasi annab see võimaluse hooldada kuivanud ja lõhenenud käpapatju ning lõikehaavu enne, kui need nakatuvad.

Kassikäppade hooldamise juhend

Millest alustada?

Kuigi kassikäppade seisundi uurimiseks tuleks neid korrapäraselt kontrollida, tasub jälgida ka teisi märke, mis võivad näidata, et midagi on korrast ära. Kui sa märkad, et sinu kass lonkab või ei toeta ühele käpale, võib tal olla midagi käpa vahele kinni jäänud või on ta käppa mingil viisil vigastanud. Pea silmas, et kassid oskavad hästi oma valu varjataja seetõttu pead oma sõpra hoolikalt jälgima. Lisaks ei pruugi vigastatud kass olla väga sõbralik, kui sa teda kontrollida tahad ja see-tõttu tuleks enne kontrollimist teda rahustada ning vaadata, et tal oleks mugav olla.

Kui sinu kass pole harjunud, et sa tema käppadega tegeled, pead teda sellega harjutama. Tekita juba varasest east peale harjumus oma kassi käppasid masseerida, kui teda süles hoiad või silitad. See aitab kassil harjuda, et sa tegeled tema käppadega ning võimaldab sul ühtlasi näha, kas midagi on tema varvaste või käpapatjade vahele kinni jäänud.

Käppade kontroll

Kui sinu kass on harjunud, et sa tema käppadega tegeled, kontrolli neid iga päev, eriti pärast seda, kui sa ta õuest tuppa lased. Otsi kriimustusi, haavandeid ja võõrkehi. Kui sa märkad, et midagi on kassi käpa vahele kinni jäänud, võta pintsetid ja püüa see ettevaatlikult eemaldada. Kui võõrkeha on väga sügaval, pöördu loomaarsti poole.

Käppade puhastamine

Pühi kas enne või pärast käppade kontrolli oma kassi pehmed käpapadjad ning patjade ja varvaste vahe pehme lapiga puhtaks. Nii puhastad kassi käpad mustusest, liivakastitolmust, võimalikest kemikaalidest ja võõrkehadest.

 

Küünte lõikamine

Hall kass lamab ruudulisel pleedil ja lakub oma käppasid.

Kasuta oma kassi küünte lõikamiseks küünetange või -kääre. Ühendkuningriigi juhtiv veterinaarne heategevusorganisatsioon PDSA soovitab kasutada spetsiaalselt kassi küüntele mõeldud kääre või lõikureid, sest inimeste küünekäärid võivad tekitada kassi küünte lõhenemist.

Lõika ettevaatlikult ära ainult küünte otsad ja vaata, et sa kogemata ei riivaks säsi (küüne osa, milles on närvid ja veresooned). Kui sa kogemata lõikad säsisse, kasuta verejooksu peatamiseks spetsiaalset verejooksu peatavat pulbrit. Kui sul pulbrit kodus ei ole, tasuks kindlasti seda loomaarstilt varuks osta.

Kuivade käpapatjade hooldus

Kui kassi käpapadjad on muutunud kuivaks, tundlikuks või pragunenud, võta ühendust loomaarstiga, kes võib soovitada käpapatju niisutada oliivi-, kookos- või mõne muu toiduõliga, mida on ohutu lakkuda. Õli imendumise ajaks on hea panna kass vannituppa, muidu kannab ta selle mööda kodu laiali. Kui on vaja tugevamat vahendit, siis palu, et loomaarst soovitaks sobivat niisutajat. Ära kasuta inimestele või teistele loomadele mõeldud vedelikke, mis võivad olla kassile allaneelamisel kahjulikud.

Täiendavad soovitused

Kassi käppade jaoks on kõige parem, kui hoiad kassi siseruumides, kus on väiksem tõenäosus saada vigastusi, puutuda kokku väga kuumade või külmade pindade ning ohtlike kemikaalidega. Külm talveõhk võib kassi käppasid kuivatada, seega kaalu talvekuudel õhuniisutaja kasutamist. Ka kraapimispost aitab küüsi korras hoida, rääkimata sellesst, et see kaitseb sinu vaipa ja mööblit kassi kraapimistungi eest.

Kui arvestada, mida kõike on vaja teha kassi eest hoolitsemiseks, on lihtne korralik käpahooldus unarusse jätta. Käppade igapäevane kontroll ja puhastamine muudab nende heas korras hoidmise hõlpsaks.

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on vabakutseline kirjanik ja blogija, kes on lemmikloomade tervisest ja elustiilist kirjutanud alates 2014. aastast. Tema klientide hulka kuuluvad Hill's Pet Nutrition, American Kennel Club, Chewy ja paljud teised.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

 • Cats and children

  154502253 Learn more about how children and cats can live and play together wonderfully with these basic handling tips from your friends at Hills Pet Nutrition.
 • Meeting the housemates

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Fleas and worms

  Learn more about common parasites that can affect your cat, how to prevent them and how to treat them.
 • Keeping your kitten well groomed

  Kitten grooming and hygiene advice from Hill's Pet

Seotud tooted