Kas šokolaad on kassidele kahjulik?

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Me kuuleme tihti kuidas šokolaad koeri haigeks teeb, kuid ei mõtle tihti sellele et see kujutab ka tõsist terviseriski kassidele ning võib olla suurtes kogustes sööduna surmav.

Miks on šokolaad kassidele kahjulik?

Suhkur, rasv ja ksülitool (suhkruasendaja) ei ole kassidele kasulikud. Lisaks sisaldab šokolaad kaht koostisainet, mis on kassi tervisele veel ohtlikumad: kofeiini ja teobromiini, taimset alkaloidi, mis esineb looduslikult kakaos. Veterinaarkäsikirjas Merck MSD Veterinary Manualon märgitud, et teobromiin on tõestatult mürgine enamiku loomade, sealhulgas kasside, jaoks.

Kakaotaime ladinakeelne nimi on Theobroma cacao, mis tähendab "jumalate toitu". On küll tõsi, et röstitud oad on hõrgutav maius, aga šokolaadi teeb kasside jaoks ohtlikuks just see, mille pärast inimesed seda armastavad.

Miks on need koostisained kassile nii ohtlikud?

Lahtimurtud tükkidega šokolaadibatoon.

Kaks peasüüdlast, kofeiin ja teobromiin, on ergutid. Kofeiin, mis lisaks šokolaadile esineb paljudes teisteski toitudes ja jookides, muutub kassi kehasse imendumisel mürgiseks. Ühendkuningriigi juhtiv kasside heategevusorganisatsiooni Cats Protection selgituse kohaselt toimib teobromiin ergutina, mis kiirendab kassi südame löögisagedust, ja diureetikumina, mis suurendab kehavedelike kadu -- mõlemad võivad Sinu neljajalgsele sõbrale saatuslikuks saada.

Kui palju šokolaadi on liiga palju?

Igasugune kogus šokolaadi on kassile kahjulik. Cats Protection selgitab, et kassid ei suuda töödelda teobromiini sama kiiresti nagu meie ja seega jääb see organismi kauemaks. See tähendab, et isegi mõni gramm šokolaadi võib tekitada tõsist kahju.

Sinu kassile on ohtlikud kõik šokolaadi sordid. Kõige mürgisem on suure teobromiinisisaldusega küpsetusšokolaad, aga ohtlikud on ka kakaopulber ning tume, poolmagus ja piimašokolaad. Vältida tuleks isegi valget šokolaadi, milles on vähe kakaod.

Appi -- mu kass sõi šokolaadi! Milliseid sümptomeid ma peaksin tähele panema?

Šokolaadimürgitus võib ulatuda kergest rängani. Siin on mõned peamised tunnused ja sümptomid, millele tähelepanu pöörata:

 • Oksendamine
 • Kõhulahtisus
 • Iiveldus
 • Kiirenenud südamelöögid
 • Suur janu
 • Liigne urineerimine
 • Hüperaktiivsus
 • Rahutus
 • Kõrgenenud kehatemperatuur
 • Kiire hingamine või hingeldamine
 • Lihaste värin või tõmblemine
 • Madal vererõhk
 • Krambid
 • Kooma

Nagu iga tervisehäda puhul, vii kass mürgituse ulatuse kindlaks tegemiseks ja raviks viivitamatult loomaarsti juurde. Pärast ravi jälgi, kas kassil esineb veel teisi haigusnähtusid.

Mis edasi?

Kass tunnetab väga hästi Sinu emotsioone, seega jää nii rahulikuks kui võimalik. Aseta kass vaiksesse kohta ja hoia teda jahedas ja rahulikuna, et vältida šokolaadimürgistuse sümptomite süvenemist.

Loomakliinikus vaatab loomaarst kassi läbi ja hindab, kui palju ja millist šokolaadi Sinu kass on söönud. Loomaarst võib esile kutsuda oksendamist, et takistada mürkide imendumist ja anda vedelikku või määrata lisaravi olenevalt tarbitud šokolaadi kogusest ja kõrvalmõjudest.

Kuidas taksitada selle juhtumist?

Šokolaadi alla neelamist saad sajaprotsendiliselt vältida, kui hoiad šokolaadi väljaspool oma lemmiku käpaulatusest. Kassid on uudishimulikud, ettearvamatud olevused, kes armastavad köögis ringi kolada, nii et hoidke šokolaadi kindlalt suletud anumas. Kassile on kahjulikud ka teised šokolaadi sisaldavad toidud, nii et hoia kättesaamatus kohas ka šokolaadikoogid, sõõrikud, küpsised ja kommid. Eriti tähelepanelik tuleb olla selliste pühade ajal nagu lihavõtted, jõulud jaHalloween. Kui Sulle tulevad külalised, siis aseta magusad toidud ja teised maiuspalad kohtadesse, kuhu sina kassil on raske ligi pääseda, ja pange need pärast pidu kindlasse kohta. Kui sina külaline küsib, "kas sina kassile võib šokolaadi anda, ", oskate talle nüüd kindlalt "ei" a öelda "no".

Kassiomanikele meeldib oma väikeseid sõpru hellitada nii, et tee seda ohutult, valides maiused, mis on spetsiaalselt valmistatud hoidmaks Sinu kassi õnneliku ja tervena. Ja lisaks saad nii kogu šokolaadi ise ära süüa!

Autorist

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien on kirjanik, ema ja kauaaegne kassiomani, kelle majapidamist valitsevad kaks Vene lühikarvalist kassi. Tema töid võib leida portaalides Care.com, What to Expect, ja Fit Pregnancy, kus ta kirjutab lemmikutest, rasedusest ja pereelust. Võite teda jälgida Instagramis ja Twitteris @brovelliobrien.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted