Kuidas manustada koerale tablette: Kasulikud nipid & meetodid

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Koerale tableti andmine võib mõnikord osutuda tõeliseks väljakutseks. Koeraomanikuna on sul aga tähtis osata panna oma koer tablette võtma ja see on õnneks enamasti üsna lihtne. Mida sa peaksid siis tegema, et see sujuvalt läheks? Loe siit lähemalt loomaarstide poolt soovitatud nippe ja kavalusi.

Kuidas anda koerale tablette: Lihapallimeetod

Väike must-valge koer lakub inimese käest tabletti.

Enamik koeri ei taha tabletti võtta lihtsalt sellepärast, et neile ei meeldi selle maitse. Sellisel juhul võid oma neljajalgsel sõbral rakendada ravimite "koos lusikatäie suhkruga" andmise meetodit.

Kui sinu loomaarst annab nõusoleku ravimi manustamiseks koos toiduga, võid peita kapsli või tableti isetehtud maiusesse. Kasuta konservi, keedetud taist liha, juustu, maapähklivõid või mistahes muud vormitavat toitu, mida sinu koer armastab ning vormi sellest tableti ümber mõnus maius. Loomaarstilt või lemmikloomapoest võid saada ka spetsiaalselt tablettide peitmiseks mõeldud maiuspalasid.

Toidu kasutamisel tuleks eelistada konservi või keedetud taist liha, sest rammusad maiused nagu maapähklipallid võivad tekitada kaaluprobleeme. Pea siiski silmas, et toore liha kasutamine ei ole soovitatav, sest sellega kaasneb terviseprobleemide oht (näiteks salmonella). 

Paljud koerad võtavad maiuse rõõmsalt ja tänulikult vastu ning see teeb koerale suukaudselt ravimi manustamise üldjuhul lihtsaks. Kui sinu koer on kahtlustava loomuga, võiksid usalduse võitmiseks anda talle kõigepealt ilma tabletita maiust ning seejärel peita tablett salaja maiuse sisse.

Kui toitu ei saa kasutada

Kui sa ei saa oma terava ninaga koera ära petta või tableti andmine koos toiduga ei ole võimalik, pead ohjad sõna otseses mõttes enda kätte võtma. Tee nii:

  1. Kasuta alguses mõned korrad tableti asemel maiust. Eriti ärevil koertel, aitab korduv maiusega harjutamine ja rohke kiitus vähendada nende vastumeelsust tablettide võtmise vastu.

  2. Seisa oma koera kõrval ja jälgi, et te vaataksite mõlemad ühes suunas. Võta maius oma põhikätte.

  3. Pane teine käsi koera koonule nii, et pöial on ühel ja sõrmed teisel pool ning tõmba põhikäega koera lõuga allapoole. Samas käes on sul ka maius. Pea silmas, et koera suu avanemiseks liigub lõug alla, ära seega mingil juhul tiri koonu ülespoole.

  4. Aseta maius keelejuurele. Maiuse asetamiseks keele tahaosale pead korraks käe alalõualt ära võtma, nii et ole kärme. Sinu käsi on selle manöövri ajal korraks koera suus ja on oht, et ta võib hammustada – ole ettevaatlik! Sellisel viisil maiuse andmise eesmärgiks on aidata koeral rahuneda ja aru saada, et midagi kohutavat ei sünni ja väike koostöö on talle endale kasuks. Olenevalt sellest, kui keerulised need esimesed sammud olid, võid neid alati korrata, maiustega või isegi koeratoiduga, et õpetada oma koera võtma tablette ilma vastuhakuta.

  5. Kui oled koos koeraga mänöövri "suu lahti ja saad maiuse" ära õppinud, on aeg võtta käsile põhiülesanne ja asendada maius tabletiga. Pane tablett nii kaugele keelele kui võimalik, eelistatavalt keelejuurele.

  6. Kiida koera ohtralt ja anna pärast tableti allaneelamist maiust.

Kuna see meetod nõuab pisut rohkem oskusi, võid enne proovimist paluda, et loomaarst näitaks, kuidas seda tehakse. Kui sa oled tableti edukalt koera keelele pannud, tee kõik, et koer suud kinni hoiaks ja pane selleks käsi kiiresti tagasi lõua alla. Neelamisele aitab kaasa koera ninale puhumine ja kurgu õrnalt silitamine. Enamik koeri lakub pärast tableti allaneelamist oma nina. Kui su koer on vaoshoitud ja sa ei saa aru, kas ta tableti alla neelas, siis jälgi veidi aega, ega ta seda välja ei sülitanud.

Teised ravimid

Kui sa ei oska siiski oma koerale tabletti anda, võib olla vajalik kasutada teisi ravimeid. Näiteks võib loomaarst välja kirjutada vedelaid ravimeid. Vedelikke saab manustada nõelata süstlaga (või ravimiga kaasasoleva tilgutiga) koera suhu tagumisse osasse, pannes süstla otsa koera suhu ükskõik kummalt poolt tagumiste hammaste lähedale. Teine hea koht vedelate ravimite manustamiseks on koera põsekotid. Mercki Veterinaaria Käsiraamatus pritsimise vältimiseks hoida koera koonu pisut ülespoole – see on tähtis nipp ka tablettide andmisel.

Kui sul on siiski koerale ravimite andmisel raskusi, räägi sellest avameelselt oma loomaarstile, et ta aitaks sul koostada koerale raviplaani, mis sobib teile mõlemale ja hoiab teid lõõgastunute ja kaitstutena. Isegi kui arst ei saa kirjutada välja teistsusust ravimit, võib tal olla omaenda kasulikke nippe ja võtteid, mis võiksid sind aidata.

Kui sul on varem olnud raskusi koerale ravimite andmisel, proovi neid nippe, mis aitavad sul koerale lihtsamalt tablette anda.

Autorist

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Laci Schaible, veterinaarmeditsiini doktor ja meditsiininõustaja on väikeloomade arst ja veterinaarkirjanik. Ta on võitnud mitmeid auhindu oma pühendumise eest lemmikloomaomanike koolitamisele ja teda peetakse juhtivaks veterinaarse e-tervishoiu eksperdiks.

Seotud artiklid

Seotud tooted