Kassid ja jõulupuud: kuidas hoida mõlemad terved

Published by
min read

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Brenda Martini kass Max tahtis kord kangesti jõulukuuse otsa ronida ja ajas selle ümber.

Maxi enam ei ole, aga Brenda ja tema abikaasa John Myers said väärtusliku õppetunni: kassid ja jõulupuud koos võivad olla hävitav jõud. Et muuta jõulupuu kassikindlaks, hakkasid nad oma puid seina külge kinnitama.

Nende kaks praegust kassi, Sugar ja Spice, ronivad igal aastal jõulupuu otsa, lesivad okstel ja vaatavad tulukesi. Kord avastas John Spice’i 3 meetri kõrguse puu tipust.

"Ta kükitas seal nagu jõulutäht, "ütleb Brenda.

Spice climbing the Christmas tree.

Kuigi kassi (eriti kassipoega) jõulupuust eemal hoida võib tunduda peaaegu võimatu, on uudishimuliku kiisukese tekitatud probleeme võimalik siiski leevendada.

Kassikindel jõulupuu

Kasside käitumisspetsalist Pam Johnson-Bennett pakub välja mitu viisi, kuidas kasse ja kuusepuid pühade ajal ohutult tervena hoida. Parim viis, ütleb ta, on panna kuusk tuppa, mida saab sulgeda, kui keegi kassil silma peal ei hoia. Siis saate ära minnes lihtsalt ukse kinni panna ning võite olla kindel, et tagasi tulles ei oota teid mingeid üllatusi.

Aga kui see pole võimalik, siis on tal ka muid soovitusi, näiteks need, mida tegid Brenda ja John:

 • Kinnitage puu seina või lae külge. Siduge see tamiiliga kinni ja kinnitage kas seina või lae külge, siis on kassil palju raskem puud pikali tõmmata.
 • Hankige raske ja tugev kuusejalg. Leidke selline kuusejalg, mis kannatab puu raskust ka siis, kui seda ründab mööda puud üles roniv kass.
 • Tühjendage kuuse ümbrus mööblist. Kass võib lähedalasuvalt laualt, diivanilt või raamaturiiulilt otse kuuse otsa hüpata.

Tehke lõpp näksimisele

Ehkki Brenda ja Johni kassid pole kunagi tahtnud puud ära süüa, leidub ka selliseid kiisusid, kes sealt suupoolist otsivad. Johnson-Bennett soovitab oksi pihustada mõru närimisvastase spreiga. Neid on müügil mitut sorti, aga te võite seda ka ise valmistada, segades tsitruseõli – või värsket sidrunimahla – veega ning pihustades seda puu peale. Pidage meeles: kassid suhtuvad spreidesse erineva vastumeelsusega, seega peate jälgima, kas teie sprei on kassi peletamiseks piisav. Kui ei ole, proovige teist marki.

Jõulupuud näriv kass ei ole mitte ainult tüütu, vaid ehtsa puu korral ka ohutuse küsimus, märgib Johnson-Bennett.

"Okkad on allaneelamisel mürgised ning samuti ei tea te, kas puule on pihustatud leegisummutajaid, säilitusaineid või mingeid pestitsiide," kirjutab ta.

Männiokkad võivad põhjustada maksakahjustust või isegi surma, kinnitab kasside käitumise asjatundja Marilyn Krieger. Ta ütles usutluses Petchathat’ile, et okkad võivad tungida läbi sooleseina ning kunstpuude okkad võivad põhjustada sooleummistusi.

Okkad ei ole jõulude puhul ainuke asi, mis võib mürgistust tekitada. Teil võivad kodus olla mürgised jõulutaimed ning lisaks peate jälgima, et kass kuusejala seest vett ei laku. Johnson-Bennett märgib, et puumahlad võivad olla mürgised, nagu ka enamik säilitusaineid, mida vette lisatakse, näiteks aspiriin.

Kuidas kassi veest eemale hoida? Võite anuma kinni katta kas võrgu või teibiga (kleepuv pool üleval), et loomake sealt vett lakkuma ei pääseks.

Häda juhtmete pärast

Sugar, fascinated by the Christmas lights.

Närimisvastast spreid võib kanda ka jõulutuledele, et kass neid ei näriks. Lugege ka neid viise, kuidas kassiomanikud saavad oma karvaseid sõpru kaitsta ja ikkagi tulesäras jõulupuud nautida:

 • Mässige tulekaablid tihedalt ümber okste, et need ei ripuks alla, kust kass neid tõmmata saab.
 • Valige ühtlaselt põlevad, mitte vilkuvad tuled, et vähendada kassis kiusatust nendega mängida.
 • Katke kinni puu juurest seinakontaktini minev kaabel. Ajage nad kaitseks kassi eest näiteks läbi tühjade majapidamispaberi või WC-paberi rullide.
 • Vaadake, et kass ja puu viga ei saaks. Kui teie kassil on puule ligipääs ka ajal, kui inimesi kodus ei ole, siis kontrollige sageli, et juhtmetel ei oleks hamba- ega küünejälgi. Kui kõik kodust ära lähevad, tõmmake jõulutuled alati seinakontaktist välja. Kui arvate, et teie kass on närinud pingestatud elektrijuhet, siis kontrollige tema suud põletuste osas ning otsige kõrbenud karvu ja vuntse. Kui arvate, et kass sai jõulutulesid närides viga, siis helistage kohe loomaarstile.

Kahjutud kaunistused

Kassile ei saa pahaks panna, et talle jõulukaunistused meeldivad. Need säravad ja kõikuvad asjakesed näevad tõesti mänguasjade moodi välja. Teie kass ei tea ju, et see jõuluehe on perekonnareliikvia, mida juba kolm sugupõlve on käest kätte antud. Kuidas siis teha nii, et kass hinnalised ehted rahule jätaks? Brenda ütleb, et lahendus on paigutuses.

"Puu alumisele kolmandikule paneme ainult selliseid asju, mis katki ei lähe või mis on nii odavad, et meil on ükskõik, kui need katki lähevad," ütleb Brenda. Kõige parem oleks oma kõige hinnalisemad ja hapramad ehted karpi jätta, kuni teate, kuidas teie kass ülejäänud jõuluehetele reageerib.

Et kassid ja jõulupuu elaksid harmoonilises koosluses, pakub Johnson-Bennett välja järgmised nipid.

 • Valige sellised ehted, mis ei lähe katki. Muidu võib kass kogemata mõne terava killu alla neelata või endale käpa sisse astuda ja siis on juba vaja loomaarsti juurde minna.
 • Riputage ehted puu tüvele lähemale, mitte madalatele okstele ega oksaotstesse, kus nad on kiusatust tekitavalt kättesaadavad.
 • Kinnitage ehted puudele plastvitstega. Nii on nad kindlamalt oksa küljes kinni ja kass ei saa neid nii kergesti maha tõmmata.
 • Ehtige retrostiilis. Kui teie kass on jõulupuust iseäranis võlutud, siis võite selle ehitada ka lihtsate paberkaunistustega, et oma kassi ja ehteid kaitsta.

Igal juhul ärge laske ulakal kassil ja jõulupuul oma pühaderõõmu tumestada. Küsige Brendalt – tema teab, et just kassid ja jõulupuud ongi see, millest pühademälestused tehtud on.

"Neil on igal aastal jõulukuusega varuks mõni uus vemp, mis meid naerma ajab," ütleb ta. "See on nüüd osa meie perekonnatraditsioonidest."

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy on vabakutseline ajakirjanik ja loomaomanik, kes elab Pennsylvania osariigis Eries. Tal on kuldse retriiveri ja puudli segu nimega Maddie.

Related Articles

 • Loomatoidu säilitamise nippe

  Siin on mõned levinumad küsimused ja soovitused kõigi Hill’si kasside ja koerte kuiv- ja märgtoitude optimaalse säilitamise kohta.
 • Microchipping: The Facts

  The government has announced that as of April 2016, all dogs in the UK must be microchipped by law. Many owners don’t necessarily know how microchipping works though and this can lead to the system breaking down, so Hill’s has laid out the facts in one easy reference guide.
 • Cats and children

  154502253 Learn more about how children and cats can live and play together wonderfully with these basic handling tips from your friends at Hills Pet Nutrition.
 • Meeting the housemates

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet

Related products