Eakate koerte 8 levinumat terviseprobleemi.

Avaldanud
min lugemist

Find food that fits your pet’s needs

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ükskõik, kui suureks koer ka ei kasvaks, meeldib meile mõelda, et ta on igavesti kutsikas, kes jääb meiega alatiseks. Kuigi sa võid eitada, et sinu koer vananeb, on oluline jälgida oma eaka sõbra tervislikku seisundit, et saaksid õigel ajal parandada tema elu kvaliteeti. Loe lähemalt, millised on vananeva koera tavalised terviseprobleemid, mis võivad tabada ka sinu lemmikut.

Millal peetakse koera eakaks?

Eakas koer lamab aias murul ja naeratab kaamerasse
Koerte päästeorganisatsioon Dogs Trust, ütleb, et eakaks peetakse üldjuhul koera, kes on saanud seitsme aastaseks, kuigi tegelikult sõltub see nii koera suurusest kui ka tõust. Väga suured tõud vananevad kiiremini kui väikesed. Saksa dogi peetakse eakaks kuueaastasena, tillukest chihuahuat aga alles üheksa-aastasena. Koera vananemist mõjutavad ka teised tegurid, näiteks keskkond, milles ta elab. Kui sinu koeral tekivad vananemisega seotud terviseprobleemid, võib teda pidada eakaks, vaatamata sellele, kui vana ta on.

Kaheksa levinud eakate koerte terviseprobleemi.

1. Kuulmise ja nägemise kaotus

Eakatel koertel võib halveneda nägemine ja kuulmine, ütleb Ühendkuningriigi suurim loomade heategevuslik kaitseorganisatsioon RSPCA. Eakatel koertel võib tekkida ka hallkae, mida heategevuslik organisatsioon PDSA määratleb kui läätse struktuuri muutusest tingitud nägemise hägusust, mis võib kaasa tuua osalise või täieliku pimedaks jäämise. Isegi ilma hallkae lõikuseta suudavad koerad siiski hästi ringi liikuda tänu oma heale haistmismeelele ja suurpärasele kuulmisele. Kuulmise nõrgenemist ja kurdistumist võib põhjustada rida tegureid alates geneetilistest kuni krooniliste kõrvapõletikeni. Kuigi kurdid koerad ei kuule sinu häält, tunnetavad nad põranda värinat, kui sa lähened. Koeraga suhtlemiseks võid kasutada ka žeste. Ole alati ettevaatlik, kui oled väljas koeraga, kes ei kuule või ei näe hästi. Sa ei taha ju, et kui koer jookseb kaugele ja satub hätta!

2. Liigeseprobleemid

PDSA andmetel on koerte liigesevalu ja liigeste jäikuse üks levinumaid põhjuseid osteoartriit. See on progresseeruv degeneratiivne haigus, mida põhjustab liigsest kuivusest tekkiv liigesekõhre kulumine. Kuigi haigust ei ole võimalik välja ravida, on palju ravimeetodeid, mis aitavad valu leevendada ja haiguse kulgu aeglustada. Liigeseprobleemide vähendamisel mängib suurt rolli toitumine, eriti oomega-3 rasvhapped. Küsi oma loomaarstilt, millised toidud aitavad liigeseid tervemana hoida ja kas koerale oleks kasulik anda dieettoitu. 

3. Dementsus / kognitiivsete võimete häire

Suurbritannia Kennel Club ütleb, et koertel võivad nagu inimestelgi tekkida kognitiivsete funktsioonide häired, mis sarnanevad inimeste seniilsusele või Alzheimeri tõvele. Kognitiivsetele probleemidele võivad viidata segadus ja desorientatsioon, ilma põhjuseta vingumine või haukumine, tuttavates kohtades eksimine, valesse kohta oma häda tegemine. Need sümptomid võivad viidata ka teistele haigustele, seega tuleks koera sellise käitumise puhul loomaarsti poole pöörduda. Dementsusele ei ole ravi nagu osteoartriidilegi, aga koera võib toetada teatud ravimitega ja antioksüdantiderikka toiduga. 

4. Vähk

Eakate koerte kehal võib tekkida paiseid ja muhke ja õnneks pole need kõik pahaloomulised. Vanus suurendab siiski koerte vähiriski, seega on parem lasta kõik kummalised tükid üle vaadata, ütleb Suurbritannia Kennel Club. Regulaarne kontroll ja sõeluuringud aitavad avastada kasvajaid, mida ei ole lihtne näha ega tunda.


5. Südamehaigused

Koertel võivad vananedes tekkida ka südamehaigused. PDSA sõnul, on kõige sagedasemad koertel esinevad südamehaigused mitraalklapi puudulikkus, kardiomüopaatia (südamelihase haigus) ja arütmia (ebaregulaarne südametegevus). Südamehaigus võib põhjustada kongestiivset südamepuudulikkust, mis tekib siis, kui süda ei suuda pumbata tõhusalt verd ja vedelik koguneb südamesse, kopsudesse ja rinnaõõnsusesse. Südamehaiguse sümptomiteks võivad olla köhimine, hingamisraskused, tahtmatus liikuda, teadvusekaotus ja seletamatu oksendamine -- nende puhul tuleks koheselt pöörduda loomaarsti poole.

Vanem valge koonuga bokser, kes kannab ortootilisi trakse, ujub basseinis .

6. Rasvumine

Kui koerad saavad vanemaks, langeb sageli lihaste kaotuse tõttu nende kehakaal. Samas on mõnel eakal koeral risk võtta kaalus juurde ja rasvuda. Sellel võib koerte tervisele olla suur mõju, eriti kuna nad muutuvad vananedes vähem aktiivseks. Suurbritannia Kennel Club hoiatab, et ülekaalulised koerad on altid sellistele haigustele nagu diabeet, kõrge vererõhk, südame- ja neeruhaigused. On tähtis pakkuda oma eakale koerale nii palju liikumisvõimalusi, kui ta suudab ja lisaks anda talle eale vastavat toitu, tagamaks, koer saaks tasakaalustatud toitaineid ja õige koguse kaloreid päevas.

7. Seedetrakti probleemid ja kusepidamatus

Seedetrakti probleeme (GI) võivad eakal koeral tekitada paljud tegurid. Kuigi need pole iseenesest alati tõsised, võivad need viidata tõsisematele muredele, nagu neeruhaigus, nii et kui sinu koera oksendamine või kõhulahtisus ei lähe ruttu üle, pöördu loomaarsti poole. Eakatel koertel võib juhtuda pissimisõnnetusi, sest põit kontrollivad lihased nõrgenevad. Kusepidamatus võib viidata suuremale probleemile, nagu kuseteede infektsioon või dementsus. Kui need probleemid ei ole ühekordse iseloomuga, tuleks rääkida loomaarstiga.

8. Neeruprobleemid

Vananevatel koertel võib neerude funktsioon nõrgeneda. Kuigi krooniline neeruhaigus on progresseeruv ja seda ei saa ravida, on võimalik seda Sinise Risti, andmetel õige ravigakontrolli all hoida, pikendades koera eluiga ja parandades tema elu kvaliteeti. Korrapärased vereanalüüsid võimaldavad avastada neeruhaiguse selle varases staadiumis ja parandada koera võimalusi. Kui sa pole kindel, mida oma eakale koerale süüa anda, siis pea nõu loomaarstiga.

Vananemine on raske nii sinu koerale kui ka sinule endale. Parimaid asju, mida saad oma vananeva koera jaoks teha, on viia ta iga kuue kuu tagant tervisekontrolli, et tuvastada, kas tal on siin mainitud terviseprobleeme. Koera jälgimine ja ebatavalise käitumise teatamine loomaarstile aitab samuti haigusi õigeaegselt tuvastada ja anda koerale parem võimalus pikaks tervislikuks eluks. Sinu koer ei pruugi enam olla kutsikas, aga ta jääb alati sinu koeraks!

Autorist

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus on Oklahomas Tulsas elav lemmikloomaomanik, lemmikloomadest blogija ja romaanikirjanik, kes tavaliselt kirjutab oma neljajalgsete lemmikute tähelepaneliku pilgu all.

 

Kirjutise on läbi vaadanud Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Seotud artiklid

Seotud tooted